alebo 10+1 bodov k tomu, aby si ľahšie spoznala klamstvá odtučňovacích kúr

Hocikedy môžeš natrafiť na taký produkt, o ktorom si myslíš, že je príliš dobrý a účinný na to, aby bol naozaj pravdivým, možno máš pravdu, že ten produkt nie je vôbec dobrý. Teda, predtým, ako by si vyhodila preniaze za takéto služby, či na takýto produkt, premysli si nasledovné moje myšlienky, aby si nebola múdra až po tom.

Nakoľko každého obchodníka, každý produkt, či každé služby nemôžem jednotlivo hodnotiť, rozhodla som sa, že si pripravím hodnotenie s bodmi 10 (+1), pomocou ktorého si môžeš posúdiť tieto veci sama. Som si vedomá, že veriť v zázraky je užasná vec, no táto moja pomôcka Ti pomôže v tom, aby si nenaletela klamárom.

1. „ Ešte nikdy nebolo ľahšie schudnúť bez diéty a bez cvičenia! Pomôžu Ti v tom produkty „X”!

A teraz sa pozrime na skutočnosť! (Čím skôr sa pozrieš pravde do očí, tým rýchlejšie získaš ozajstné a trvalé výsledky). Trvalé zníženie nadváhy si vyžaduje určitú energiu, silu a veľa času. Neexistujú kratšie cesty. Samozrejme, keď máš veľa peňazí (na to, aby si ich vyhodil von oknom), veľa trpezlivosti, môžeš vyskúšať veľa produktov, či metód, ktroré Ťa omámia zázračným výsledkom bez toho, aby si sa musel trošku namáhať. No, keď sa nad tým lepšie zamyslíš, uvedomíš si, že zázraky neexistujú.

Veľmi dobre vieš, že keď si kúpiš takýto zázračný výrobok, nestratíš len svoje peniaze, ale aj sebadôveru, že dokážeš schudnúť a získať trvalé výsledky. Počas mojej práci som mala viac takých klientov, ktorí si kúpili rôzne zázračné pilulky, či uprednostnili iné metódy a vykašlali sa na moje rady. Samozejme, že ich výsledky boli veľmi ďaleko od sľúbených výsledkov, a pritom ich sebadôviera stále len klesala. Daj na mňa a radšej takýmto zázračným ponukám odolaj!

2. „Prišla som na tajomstvo! Tento zázračný produkt používa aj Claudia Schiffer!” (môžeš si tu predstaviť aj iné osobnosti, ktoré obdivuješ: hollywoodské hviezdy, majstrov sveta vo fitnesse, olimpionikov, atď.)

Po prvé, každá hviezda (samozrejme aj Claudia Schiffer), ktorá vyzerá výborne, trénuje denne viac hodín pod dozorom špeciálnych lekárov a trénerov, ktorým mesačne vyplatí tisísky eur preto, aby jej dávali dobré a užitočné rady nato, aby bola vždy vo forme a aby vyzerala tak, ako vyzerá.

A ešte sú tu profíci, ako fotografovia, počítačoví majstri, atď., pomocou ktorých sa dá aj zo škaredého káčatka vyčarovať krásnu labuť. Keď neveríš, pozri si na internete obrázky, ktoré ukazujú „dokonalé a krásne hviezdy” bez šminiek, prichytené paparazzmi, ktorí zobrazujú našich obľúbencov v bežnom ľudskom živote.

Ale môžem Ti to vysvetliť aj inak. Zamysli sa nad týmto. Ak by Claudia Schiffer používala produkt, ktorý nepotrebuje žiadne namáhanie, jeho používanie je BEZPEČNÉ a schválené aj úradom pre bezpečnosť potravín, prečo si teda tento produkt nemôžeme kúpiť v každom malom obchode na rohu?

V Amerike podľa výkumov CDC (Centers for Disease Control and Prevention), pomer žijúcich so značnou nadváhou, predstavuje približne 31% (!) obyvateľstva. Dávajte pozor, nie je to pomer tých, ktorí majú nadváhu, ale pomer tých, ktrorí majú chronicky značnú nadváhu. Pomer tých, ktorí trpia nadváhou, predstavuje asi 65%. U nás na Slovensku je pomer tých, ktorí trpia kronickou nadváhou, približne „len” 18-20% a pomer tých, ktorí trpia nadváhou je 60%.

Keby naozaj existoval produkt, ktorý by tento problém raz-dva vyriešil, stálo by to zato, vyplatiť zaň aj hromadu peňazí. Keby existoval takýto produkt, jeho vynálezca a výrobca by sa mohli stať za okamih milionármi, a boli by najbohatšími ľudmi na svete.

Nie je čudné, že takéto zázračné produkty, pilulky, čaje, atď. nájdeš len na „tajných” webových stránkach internetu, alebo ich objavíš v nekvalitných poštových reklamných materiáloch? A keď sa podrobnejšie pozrieš na ich zloženie, zistíš, že obsahujú jednoduché látky, napr. výťažok zeleného čaju, alebo teraz tak obľúbené, výťažky z ovocia.

A ešte niečo, ako dodatok. Keď si dáš tú námahu a prečítaš si aj drobné písmená, hlavne pri anglických produktoch (v Spojených Štátoch a v Anglicku je už povinné napísať do návodu mnoho podrobností, inak sú hrubo pokutovaní) . Ja som sa už stretla aj s takýmto nápisom, napísaným malými písmenami : „These statements have not been reviewed by the UK Department of Health.” (Teda, ,,Tieto údaje neboli prekontrolované Zdravotným úradom Spojeného královstva Veľkej Británie). Rozhodnúť sa však musíš sama, ale je určite lepšie prekontrolovať všetko ešte pred použitím.

3. „Rýchle chudnutie. Za týždeň trebárs aj 10 kíl!”

Budeš mať stretnutie budúci týždeň a chcela by si vyzerať vo forme? Alebo, je tu leto, chcela by si ísť na pláž, no k tomu by si sa rýchlo potrebovala zbaviť 10-15 kíl?

Nuž, zázračné pilulky, pomocou ktorých sa ľahko, bez námahy a spoľahlivo zbavíš nadváhy – ako som už spomínala, neexistujú.

K tomu, aby si schudla natrvalo, sa potrebuješ zbaviť nadbytočných tukov. Keď Ťa priviažu k stromu, nedajú Ti nič jesť a budeš len piť (napr.turmix, atď.), samozrejme že schudneš. Ale za akú cenu? O tom sme však už hovorili v predošlých častiach.

Tvoje telo si na prežitie zoberie energiu, ktorú potrebuje, a nezáleží mu na tom, či budeš smutná alebo nie a najprv sa zbaví tých svalov, ktroré majú veľkú spotrebu energie. Keď nebudeš prijímať potrebnú energiu, svoje svaly si neochrániš.

K tomu, aby schudnutie bola trvalé, sa treba zbaviť tukov, a správnou životosprávou, tak môžeš zhodiť týždenne pol kila, či kilo (pri extrémnej telesnej nadváhe trošku viac). Žial, taká je zdravá miera :-)

4. „Schudni pomocu nášho produktu, a nikdy viac už nemusíš držať diétu!”

Zoberme si realitu z nášho života. Keď prijímaš viac energie, než si schopná spáliť za celý deň, určite budeš priberať. Keď naopak prijímaš menej energie než spáliš, budeš chudnúť. Keď prijímaš omnoho viac energie, než spláliš za celý deň, tak budeš v príliš veľkej miere priberať, a ak prijímaš príliš málo energiíe než si schopná spáliť – pozor to je šokujúce – budeš tiež priberať!

Možno Ti osobná váha bude ukazovať menej kíl, no pomer telesných tukov bude zvýšený (pravda len vtedy, keď nebudeš fyzicky príliš veľa pracovať, lebo vtedy budú viditeľné len tvoje rebrá). Môžeš byť podvyživená a mať i napriek tomu pomer telesných tukov 30-40%!

Slovo diéta pochádza z grétskeho slova diaita, ktoré znamená životosprávu. Žiadne kúry, žiadne dočasné zníženie kalórií, znamená jednoducho len správnu životosprávu. Keď chceš schudnúť a chceš, aby to bolo natrvalo, musíš si prispôsobiť svoju životosprávu. Trvalý a optimálny pomer tukov si od každého vyžaduje plynulú prácu. Nie tak namáhavú, ale plynulú.

Keď si si myslela, že keď raz schudneš, tak už potom nebudeš musieť nič robiť, bola si na omyle. Na veľkom omyle. Poznám plno trénerok, ktoré majú nad 50 rokov. Všeobecne vyzerajú na 35-40. Nakoľko súčasťou ich života je šport a zdravá výživa, nie je pre nich príliš veľmi namáhavé udržiavať si svoju líniu, no predsa tomu musia venovať určitú prácu. Keď sa Ti to nepáči, tak ani nezačni s odtučňovacou kúrou a s trénovaním. Bude to pre Teba len trápenie.

5. „Konečne je tu niečo, čo funguje bez výnimky pre každého!”

Neviem ako si na tom, ale ja som ešte nevidela šaty, ktoré by boli dobré na každého. Metódy zníženia telesných tukov a „odtučňovacie” kúry sú ako tie šaty. Treba ich šiť na mieru. Každý má iné zdravotné problémy a iný životný štýl. Produkty, ktoré sú” vhodné pre všetkých” určite nefungujú u každého.

6. „Môžeš jesť všetko, čo sa Ti zachce a chudnúť, keď budeš užívať náš produkt „X”!”

Základom chudnutia a zníženia telesných tukov (musíš to mať za cieľ) je správna racionálna výživa. Nehladovať, neprejedávať sa, ale racionálne sa stravovať. Ide tu o správnu mieru a o kvalitu nášho stravovania.

Spomeň si na to, čo som písala v bode č. 4. Keď konzumuješ viac kalórií, než je tvoja spotreba, budeš priberať – pritom môžeš užívať hociaké zázračné pilulky. Budeš svoje peniaze míňať zbytočne.

7. „Vedecky dokázané, s doporučením lekárov!”

Stretla som sa už aj s produktom/výrobkom , o ktorom tvrdili len samé klamstvá. Objavil ho lekár XY, v Spojených štátoch a hovorí o tom už x rokov, atď. Pritom ľahko sa dá presvedčiť o tom, že ten produkt nikto nepozná, no letáky o výrobku sa objavujú na celom Slovensku už viac rokov.

Ak sa stretneš s podobným prípadom, polož si minimálne tieto nasledovné otázky:

  • Aké boli metódy skúmania a kde môžeme nájsť ich výsledky?
  • Či sa vykonali humánne testy, alebo, či boli látky vyskúšané len na myšiach/ potkanoch?
  • Koľko ľudí bolo pozorovaných? Boli testy vykonané na 5 alebo na 5 000 zúčastňujúcich?
  • Či boli výsledky publikované v známych vedeckých literatúrach, keď áno, v ktorých? Či boli nejaké reakcie na publikáciu, a keď áno, aké? Môže sa i to stať, že si prečítaš poznámku, „čaká sa na publikáciu”, čo môže znamenať, že materiál je niekde odovzdaný, ale môže to znamenať aj to, že nebola a nikdy nebude publikovaný.
  • Ktorý lekár ho doporučuje? Všeobecný lekár (napr. ako tvoj obvodný lekár)? Internista? Chirurg? Kožný lekár? Proste aký lekár? Či tento lekár vôbec existuje?

Keď sa stretneš s takouto vecou, vždy si over aj tie najmenšie detaily.

8. „Neuveriteľné vedecké prelomy!”

Musím o tom napísať :-) Znie to veľmi dobre, veď výskumníci pracujú na všetkých oblastiach nášho života. No jedno je však isté: zázračné pilulky, či výrobky neexistujú. Ukáž mi jedného človeka, ktorému sa podarilo schudnúť, pomocou zázračných piluliek, a ja Ti ukážem tisíc takých, ktorým sa to nepodarilo!

Keď počuješ alebo čítaš o neuveriteľných vedeckých prelomoch, no nehovorí sa o tom ani v rádiách, ani v televíznych vysielaniach, či známi vedci o tom nehovoria pozitívne, radšej sa chrbtom obráť takýmto ponukám.

Najlepším príkladom je veľký sľub 90-tých rokov – leptín. Leptin znižuje pocit hladu. Čím viac ješ, tým viac leptínu sa vytvorí v tvojom tele. Mnohí si mysleli, že to naozaj bude „zázračný výrobok” a nadváha raz a navždy zmizne. No potom však zistili, že u ľudí, ktorí trpia nadváhou, je úroveň leptínov vysoká, a predsa u nich táto teória nefunguje.

A prečo? Lebo sa vytvorí resistencia leptínu. No dodnes existujú firmy a produkty, ktoré tvrdia, že leptín je zázračná vec.

9. „Výrobok „X” blokuje vstrebávanie tukov, či uhlohydrátov!”

Znie to veľmi lákavo, no žiaľ neexistujú žiadne zázračné výrobky, ktoré zabraňujú vstrebávaniu tukov, kalórií, uhlohydrátov. O tom ani nehovoriac, že všetky tri látky (bielkoviny, uhlohydráty, tuky) náš organizmus potrebuje . A to nie náhodou.

10. Mágia predtým/potom

Fotografie predtým/potom sú veľmi vábivé. Keď ide o skutočné výsledky je to dobrá metóda ukázania výsledkov, toho alebo tamtoho výrobku, dokonca podporujú Tvoju dôveru.

Zvlášť pri anglických stránkach sa môžeš stretávať s drobnými písmenami s obsahom: „Models and images used on this page may not be users of this product.” (teda osoby na obrázku možno nepoužívajú tento výrobok). U nás je to trošku inak, môžeš použiť hociakú fotografiu bez toho, aby si k tomu musela dodať pripomienky s malými písmenami. Teda buď opatrná!

+1. / 11. „Je úplne bezpečný”

Slogan slúži iba na to, aby sa várobok čo najlepšie predával. Prečo u výrobkov, ktoré sú naozaj bezpečné, nie je táto veta uvedená, a nikde nezdôrazňujú ich bezpečnosť? Preto, lebo je to jednoznačné. Túto vetu používajú v prípadoch, keď sa nám len zdá, že je to dobré, ale máme o tom určité pochybnosti.Je to naozaj bezpečné?

Z trhu bolo stiahnutých už veľmi veľa výrobkov, alebo ich výroba nebola povolená, pretože sa zdali dobré ( neboli však zázračné) a ich používanie malo viac rizík. Aj nadváha má určité riziká, no vôbec sa ich neoplatí vymeniť za také, čo spôsobujú nenávratné škody v našom organizme.

Ako príklad spomeniem tabletky znižujúce telesnú váhu s obsahom efedrínu. Boli veľmi obľúbené. Efedrín zvyšuje pulz, krvný tlak a pomocou termogenetického účinku znižuje telesnú váhu.

Metabolife – najväčší výrobca doplnkovej výživy s obsahom efedrínu, vo svojich reklamách uviedol tento výrobok ako ” bezpečným ”, no hlboko mlčal o viac ako 15 000 sťažnostiach, v ktorých sa kupujúci sťažovali na negatívne vedľajšie účinky. Medzi nimi boli ťažkosti ľahšieho stupňa, nespavosť, poruchy spánku), no boli aj choroby srdca (niektoré viedli bez akýchkoľvek príznakov k strate vedomia, či k smrti) . Predaj týchto výrobkov pre Metabolife vynášala stovky miliónov dolárov.

Dnes výrobky s obsahom efedrínu sú v Spojených Štátoch Amerických zakázané a aj u nás na Slovensku ich považujú za zakázané drogy. Čerešničkou na torte je, že počas výskumov síce dokázali rýchlu stratu telesnej váhy, no tento stav bol len krátkodobý.

Zhrnme si to. Zázraky a zázračné výrobky neexistujú. Vzorec chudnutia je jednoduchý:

Racionálne stravovanie + Zdravý pohyb = Trvalé výsledky

Trvalé zníženie telesnej váhy môžeš získať pomocou zmeny životného štýlu. Je to náročné len zo začiatku. Neskôr je udržiavanie už ľahšie a zabezpečuje Ti stálu telesnú váhu, správny pomer telesných tukov, dobrú kondíciu a zdravie. Viem, dlhodobé myslenie a dlhodobá starostlivosť o zdravie je náročnejšia, ako veriť v zázrakoch, no musíme si uvedomiť: zázraky neexistujú!

Pevne verím, že som Ti prostredníctvom tohoto listu, aspoň trošku pomohla v tom, aby si nebola ďaľšou obeťou chambtivých klamárov.:-)

Prajem Ti príjemný zvyšok dňa!

Jana
TrénerMajsterka

Kto som?

Volám sa Jana Rosičková a už od detstva žijem aktívnym životom. Najprv to bol tanec, volejbal, basketbal, fitness a neskôr aerobik, ktorému sa venujem už vyše 10 rokov. Po čase som si povedala, že spojím užitočné s príjemným, a tak som začala viezť súkromné hodiny vo fitness centrách, stala sa zo mňa osobná trénerka, tiež precvičovateľka aerobiku a v posledných rokoch i Pilates trénerka. Odvtedy sa môj život zmenil a to k lepšiemu, pretože sa konečne môžem naplno venovať tomu, čo ma baví a napĺňa. Robí ma nesmierne šťastnou to, že svojou prácou pomáham mnohým ľuďom dosiahnuť výsledky, po ktorých tak veľmi túžia a boli tak so sebou spokojnejší, zdravší a cítili sa dobre vo svojom tele !-)

Dúfam, že Vám moje rady, na základe viacročných skúseností pomôžu a získate postavu, po ktorej tak dlho túžite.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!