Kariéra

4 tipy ako dostať pozvanie na pracovný pohovor

Reagujete na pracovné ponuky, posielate životopisy a napriek vyhovujúcim požiadavkám na profesiu sa Vám zamestnávatelia neozývajú? Životopis máte správne napísaný a stále nechápete, prečo vás nepozvali na pracovný pohovor? Ak si už neviete rady, poradíme vám 4 zaujímavé tipy ako môžete zamestnávateľov zaujať ako prví a verte tomu, že to nebude bez pozvania na pracovný pohovor!

Váš prehliadač možno nepodporuje zobrazenie tohto obrázku. Buďme reálni. Viete koľko životopisov dostávajú zamestnávatelia? Nie stovky, ale tisíce. Vo väčšine prípadov si spoločnosti životopisy len zbežne pozrú, jednoducho nemajú čas podrobnejšie ich študovať. Ako však na prvý pohľad zaujať, aby pri vašom životopise aj ostali? Zmeňte písmo! Budete prekvapení, ale pri stereotypnom prezeraní životopisov napísaných klasickou čiernou farbou sa zastavia pri tom, kde im zrazu udrie do očí napr. tmavomodrá. Samozrejme, oživením písma na žlté či krikľavo ružové, jednoducho na také, ktoré je ťažko čitateľné, si to môžete len pokaziť. V tomto prípade si môžete byť istí, že mihnutím oka si váš životopis nájdete v priečinku Kôš.

Aj keď sa to neuvádza v pracovnej ponuke, priložte do životopisu aj vlastnú fotografiu. Zamestnávateľov poteší, že okrem dobre napísaného životopisu ste priložili aj svoju fotografiu, ktorá im ako prvá padne do očí. V niektorých pracovných pozíciách ako recepčná či moderátorka je to priam nevyhnutné. Životopis bez fotografie môžu považovať za neosobný prístup, navyše obrázok zanecháva obvykle väčší dojem ako text.

Okrem životopisu je ďalším najdôležitejším dokumentom, ktorý si všimnú personalisti, motivačný list. Mal by byť pútavý a zaujímavý, ním sa ta ukážete v dobrom svetle, resp. predáte sami seba. Preto ho vždy posielajte, keď reagujete na nejakú pracovnú pozíciu. Množstvo ľudí motivačný list odignorujú, pokiaľ sa to vyslovene nenachádza v ponuke. Avšak práve v ňom máte možnosť zaujať potenciálnych zamestnávateľov, vyzdvihnúť svoje silné stránky, opísať sa v dobrom svetle a odôvodniť svoj záujem o danú pozíciu.

Pri písaní nielen životopisu, motivačného listu, ale hlavne sprievodného listu, si dávajte pozor na gramatiku a štylistiku. Radšej si ich trikrát po sebe prečítajte, ako keby ste mali poslať dokument s tisíckami chýb, čo na personalistov či zamestnávateľov nepôsobí práve najdôveryhodnejšie.

V prvom kole každého pohovoru vás zamestnávatelia majú možnosť spoznať len prostredníctvom zaslaných dokumentov. Na základe nich vás oslovia s pozvaním na pracovný pohovor, preto sa ich snažte napísať takým spôsobom, ktorý v nich zanechá dobrý dojem a budú mať dôvod, prečo osloviť práve vás.

Foto: FreeDigitalPhotos.net