… a ani nepríde, pokiaľ sa nebudete snažiť. V dnešnej dobe sa vám ponuky hrnúť nebudú. Vy sami musíte nájsť odbor, v ktorom by ste si chceli zarábať, a len vy sami to aj dokážete. Nečakajte zázraky. Je to trochu kruté, avšak je to tak.

Pokiaľ ale nehľadáte žiadnu trvalú prácu na plný úväzok, máte otvorenejšie možnosti. Pri brigádach nemusíte konkrétny odbor ovládať na 100%, pretože sa väčšinou zaúčate až pri nástupe. Brigádu volia mnohí ľudia, ktorí potrebujú popri práci ďalší zárobok. Inou kategóriou sú ľudia, ktorí potrebujú menší príjem, ako prilepšenie popri štúdiu, invalidite, dôchodku, alebo aj materskej dovolenke. Príspevky, ktoré týmto ľuďom dáva úrad práce (či škola) častokrát nestačia ani na zabezpečenie základných potrieb. Do tretej skupiny brigádnikov môžeme radiť ľudí, ktorí sa doma skrátka nudia. O peniaze im príliš nejde, ale potrebujú niečo robiť. Tu dosť často nachádzame dôchodcov, ktorím dôchodok stačí, ale potrebujú sa udržiavať v kondícii (alebo v sociálnom kontakte), a to práve prácou.

Kde vziať brigádu

Čo teda môžu títo ľudia robiť? Pokiaľ patríte do ktorejkoľvek skupiny, a brigádu neviete nájsť, môžu pomôcť napríklad inzeráty s ponukou práce. Pestrosť ponuky záleží vo veľkej miere od toho, kde bývate. Pokiaľ zháňate brigádu na dedine, pravdepodobne budete musieť vycestovať aspoň do najbližšieho mesta.

Kontakt s ľuďmi

Zamyslite sa však nad tým, či by ste nemohli niečo robiť aj z domu. Pokiaľ dobre ovládate gramatiku, alebo cudzí jazyk, mohli by ste doučovať. Tu je však potrebné, aby ste svoje zameranie ovládali naozaj dobre. Pokiaľ tomu tak je, môžete si sami podať inzerát a zvoliť nejakú rozumnú sumu za ktorú ste ochotná učiť. Pokiaľ neviete učiť, ale zaujíma vás kontakt s ľuďmi, staňte sa opatrovateľkou. Či už ide o deti, alebo o starších ľudí, musíte si rozmyslieť koľko času si pre nich môžete vyhradiť, aby sa nestalo, že kvôli pár eurám navyše začnete zanedbávať svoju rodinu, či seba.

Písanie

Ak nie ste príliš komunikatívny typ, zamerajte sa na písanie. Mnoho študentov nestíha dopisovať seminárky, alebo školu skrátka fláka. Z toho by pre vás mohli kvapnúť nejaké peniaze. Vyššia liga je písanie bakalárskych prác. Tu si musíte dať naozaj záležať. Pokiaľ si študent zvolí tému, mal by vám poskytnúť aspoň základnú literatúru, dostatok času, a celkom pekný balík peňazí.

Papierovanie

Ak je vašou doménou účtovníctvo, máte taktiež o prácu postarané. Spoľahlivých účtovníkov je ako šafránu, a vždy sa zídu ďalší. Nepotrebujete ani špeciálne vzdelanie. Pokiaľ sa v tomto odbore orientujete a zaujímajú vás nové trendy, určite nebude o prax núdza. Môžete začať oslovovať známych, rodinu, ktorí by v tejto oblasti potrebovali pomôcť. Ak sa osvedčíte, neváhajte si podať inzeráty. Čo vy viete, možno onedlho začnete v podobnej oblasti podnikať. Zarába sa ľahšie, keď svojmu odboru rozumiete.

Foto na titulke: Pixmac.sk, Brett Gaylor – flickr