Zdravie

Aj s cukrovou sa dá viesť normálny život

cukrovkaSúčasná doba a štýl života väčšiny ľudí sa dá len ťažko nazvať zdravým či spokojným. Hoci sa môže zdať, že vďaka pokročilejšiemu zdravotníctvu a ľahšiemu životu bude zdravší, nie je to úplne pravda. Aj keď veľa chorôb, ktoré kedysi ničili ako epidémia celé krajiny, už vieme liečiť, tak nám náš spôsob života priniesol zase iné, takzvané civilizačné choroby.

Do kategórie civilizačných chorôb patrí viacero ochorení, ale jedným z vážnych a čoraz viac narastajúcich, je práve cukrovka, odborne nazývaná diabetes mellitus. Ide najmä o diabetes druhého stupňa, ktorý sa u človeka rozvinie počas života a môže viesť až k fatálnym následkom.

Cukor v krvi môže aj zabíjať

Aj keď sa to môže zdať až nepravdepodobné, je to v skutočnosti tak. Cukrovka, alebo zvýšená hladina cukru v krvi, vzniká tak, že pankreas prestáva produkovať inzulín, alebo je produkcia inzulínu pankreasom v nesprávnom čase, alebo pokiaľ inzulín v tele človeka nefunguje správne. Cukrovka teda môže vzniknúť pôsobením niektorého z týchto faktorov, alebo aj kombináciou viacerých z nich. Na základe nich je hladina cukru v krvi vyššia ako by mala byť a pri každom jedle ešte narastá.

Práve zvýšená hladina cukru môže spôsobiť alebo zvýšiť riziko infarktu, mozgovej príhody alebo nenávratne poškodiť oči, obličky alebo prípadne dolné končatiny.

Inzulín dokáže hladinu cukru v krvi efektívne znižovať

Aj keď telo nedokáže produkovať inzulín, alebo aspoň nie v správnej hladine, tak v dnešnej dobe to už pre plnohodnotný život nie je takým veľkým problémom. Alternatíva pichania si inzulínu pacientov s cukrovkou je využívaná už niekoľko desaťročí a vďaka moderným technológiám a postupom je v dnešnej dobe aj relatívne pohodlná a hlavne bezpečná.

Umožňujú to inzulínové pumpy a perá, vďaka ktorým si pacient jednoducho zmeria aktuálnu hladinu cukru v krvi a podľa toho si vpichne pomocou pera správne množstvo inzulínu. Nie sú už teda potrebné žiadne zložité a nebezpečné ihly, striekačky a vypočítavanie presnej dávky lekárom. Pacient si dokáže svoj zdravotný stav pohodlne strážiť sám.

Na tomto základe a vďaka súčasným možnostiam dokážu aj pacienti s diagnózou diabetes mellitus viesť plnohodnotný život. Ostáva iba dúfať, že podobne efektívna liečba bude vynájdená čo najskôr aj na ďalšie zo skupiny civilizačných chorôb.

Zdroj obr.: pat138241, freedigitalphotos.net