Získať prácu snov nie je vo všetkých prípadoch jednoduché. Zvyčajne sa na otvorenú pozíciu hlási niekoľko záujemcov a je viac než jasné, že každý jeden z nich má zamestnávateľovi čo ponúknuť. A tak pri výberovom konaní nastáva výber toho najlepšieho z najlepších. Často rozhodujú malé rozdiely a aj uchádzači o pozíciu s rovnakým vzdelaním nemusia byť na rovnakej úrovni. Čo zamestnávateľov zaujme, aby vás vybrali?

Titul nie je všetko

Môže sa vám zdať, a spoločnosť sa vám to snaží pretlačiť do názorov, že vysokoškolský titul je jediné, čo vám pomôže dostať sa na vysnívanú pozíciu. Avšak, nie vždy to musí byť pravda. Niekedy sú skúsenosti v obore omnoho viac ocenené ako titul absolventa, ktorý nikdy vo svojom zameraní neokúsil pracovať. Čo je v tomto prípade najlepšie? Kombinácia oboch, a teda titul so skúsenosťami. Popri vysokej škole či počas letných prázdnin je v ponuke mnoho polovičných úväzkov alebo stáží, kde môžete nabrať skúsenosti vo vybranom obore.

Čím viac jazykov viete, tým viac…

…ste človekom. Zamestnávatelia (najmä vo veľkých firmách) uprednostňujú ľudí, ktorí ovládajú cudzie jazyky a znovu platí, čím viac ich viete, tým vyššia šanca dostať šancu v spoločnosti. Faktom je, že angličtinu už v dnešnej dobe ovláda veľké množstvo ľudí a odčleniť od nich vás môžu ďalšie jazyky. Často stačí ovládať základy, vedieť sa jednoducho dorozumieť, nemusíte mať hneď zo všetkých cudzích jazykov certifikáty.

Aktivity, ktoré vo svojom voľnom čase robíte a čomu sa venujete okrem práce, môže taktiež zaujať výberovú komisiu. Všetky vaše schopnosti, to, ako sa vzdelávate, čomu sa rozumiete a ako sa prezentujete, vám môže pridať body. Nie je dobré sa pri pohovore vychvaľovať, no spomenúť najväčšie úspechy, organizáciu nejakého podujatia či skúsenosť v zahraničí vás posunie na vyššiu latku ako sú ostatní uchádzači o pozíciu.

Foto: pixabay.com