prefab-1167556_640Hlavne počas obrovskej výstavby panelových domov sa vôbec nemyslelo na efektívne využitie energií. Základom bolo, aby sa paneláky postavili čo najrýchlejšie a najlacnejšie. Aj preto sa o nejakom vysokom komforte bývania nedá veľmi hovoriť. Dnes sa túto nerozvážnosť snažia ľudia napraviť, a tak sa zateplenie bytoviek stáva samozrejmosťou. Aké výhody prináša kvalitné zateplenie a čo by ste mali robiť preto, aby vaša domácnosť bola skutočne energeticky efektívnou?

Zateplenie domu

Zateplenie domu je veľkou výhodou nielen v zime, ale aj v lete. V zime vám pomôže zosekať náklady na vykurovanie približne o 30 % a v lete vládne vo vašej domácnosti stála teplota a ste lepšie chránený pred rozpálenými stenami paneláku. Aká je návratnosť zateplenia? Záleží to od použitých materiálov a techniky, no v globále môžeme hovoriť o tom, že investícia do zatepľovania sa vám vráti už po 8 rokoch. Výhodou je aj pomoc zo ŠFRB, teda Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý domom postaveným pred rokom 1989, udeľuje výhodné pôžičky.

Nepodceňujte okná

Vedeli ste o tom, že viac tepla uniká cez okná ako cez steny? Nevýhodou je, že okná nemôžete zatepliť, aj preto sú kvalitné okná s tromi komorami povinnosťou každého, kto chce využívať energie skutočne efektívne. Ochránia vás pred hlukom, tri vzduchové komory izolujú sklo pred studeným vzduchom a vám môže unikať až o 50 % tepla menej, ako keby ste mali staré netesniace okná.

Rozmýšľali ste o podlahovom kúrení?

Vedeli ste o tom, že podlahové kúrenie je oveľa lepšie ako vykurovanie radiátormi? Jednak izbu vykúri rovnomernejšie, náklady sú nižšie až o 30 % v prípade, že používate svoj vlastný plynový kotol a tiež má veľkú výhodu pre alergikov a astmatikov – nevíri a nevysušuje vzduch. Takže roztoče a prach nelietajú ako zbesilé po celej miestnosti. Musíte si však dávať pozor, aby ste si vybrali správnu podlahu – ideálna je keramická dlažba, ktorá veľmi dobre vodí teplo. Urobte aj vy zo svojej domácnosti energeticky efektívnu a ušetrite.

Foto: pixabay.com

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!