Ľudstvo objavilo baktérie iba pred necelými 300 rokmi. Dnes sú baktérie a mikroorganizmy takmer výlučne synonymom škodlivosti. Väčšina ľudí si myslí, že baktérie spôsobujú iba nepríjemnosti a choroby. Pravda je však trochu iná. Pozrime sa na ňu.

O pozitívnom prínose baktérii pre ľudský organizmus začal ako prvý uvažovať ruský vedec Mečnikov. Stalo sa tak niekedy na začiatku 19. storočia. V tom čase to bola revolučná myšlienka, ktorá bola dlho odmietaná.

Dnes veda veľmi dobre vie, že človek a niektoré baktérie sú nerozlučnými spojencami. Môžeme dokonca povedať, že bez baktérií by človek neprežil. Áno, až takto sú pre nás baktérie a iné mikroorganizmy dôležité. Nájdeme ich na našej pokožke či v tráviacom trakte. Mnohé živiny by sme nedokázali prijať, keby nám v ich rozkladaní nepomáhala črevná mikroflóra.

Probiotiká ovplyvňujú črevnú mikroflóru

S myšlienkou ovplyvňovania zloženia črevnej mikroflóry sa ako prvý zaoberal už spomínaný ruský vedec. Pri jeho štúdiách narazil na zaujímavé informácie. V Bulharsku a na ruských stepiach študoval ľudí, ktorých strava obsahovala veľké percento mliečnych fermentovaných výrobkov. Mečnikov zistil, že takýto ľudia žijú nadpriemerne dlho. Dlhovekosť zdôvodnil práve probiotikami, ktoré ľudia v spomínaných lokalitách pravidelne konzumovali.

Lactobacillus acidophilus a iné užitočné mikroorganizmy

Lactobacillus acidophilus patrí k najznámejším baktériám na svete. Ľudia spoznávajú meno tejto baktérie aj napriek tomu, že latinčina rozhodne nepatrí medzi obľúbené jazyky. Lactobacillus acidophilus je baktéria, ktorú nájdete takmer vo všetkých mliečnych fermentovaných produktoch (napr. jogurt).

Lactobacillus acidophilus teda patrí medzi najznámejšie probiotiká. Konzumáciou jogurtov sa do nášho tráviaceho traktu dostávajú milióny baktérií, ktoré zákonite ovplyvňujú situáciu v črevách. Lactobacillus acidophilus ovplyvňuje ph čriev a tak mení podmienky života iných baktérií. Zmena ph prostredia spôsobí zastavenie rozmnožovania neželaných baktérií, ktoré nám spôsobujú problémy. Bežne zažívame najmä hnačky a iné drobné črevné ťažkosti. Škodlivé baktérie v tenkom a hrubom čreve však dokážu vyvolať aj rakovinové bujnenie, proti čomu možno do určitej miery bojovať aj práve zvýšeným príjmom probiotík.

Tip: Odporúčam vám probiotický prípravok SCD Purus, ktorý je použiteľný ako baktérie do žumpy septiku a čov.

Aká je úloha antioxidantov

Antioxidanty sú neraz spájané s probiotickými kultúrami. Vo svojej podstate však s nimi nemajú nič spoločné. Kým probiotiká sú mikroorganizmy, antioxidanty sú chemické látky.

Chemická úloha antioxidantov je zabraňovať oxidácií iných látok. Tá je však v organizme prirodzená, a tak funkcia antioxidantov musí byť špecifická.

Pri oxidácií určitých látok nie je nebezpečný priamy produkt tejto oxidácie, čo je zvyčajne iba voda a oxid uhličitý. Nebezpečné je to, že ako vedľajšie produkty oxidácie vznikajú voľné radikály. Tento pojem už určite poznáte a viete, že voľné radikály spôsobujú ľudskému telu množstvo problémov.

Voľné radikály zasahujú do prirodzených chemických reakcií organizmu, dokážu ich spomaliť či dokonca zmeniť. Voľné radikály dokážu narušiť DNA bunky, čo môže viesť k vytvoreniu rakovinového ochorenia. Antioxidanty tak znižujú množstvo voľných radikálov v tele, čo j vedie k nižšiemu riziku rakoviny a iných nepríjemných ochorení.

Výživové doplnky v strave

Získať všetky potrebné probiotiká a antioxidanty pomocou bežnej stravy je možné, nie je to však jednoduché. V dnešnej uponáhľanej dobe si málokto môže dovoliť venovať strave niekoľko hodín denne. Pestrosť stravy je samozrejme mimoriadne dôležitá, lepším riešením je spoľahnúť sa okrem starostlivo vybranej stravy plnej ovocia a zeleniny aj na výživové doplnky.

Výživové doplnky vám prinesú všetky potrebné látky v koncentrovanej podobe. Riziko, že vášmu telu bude chýbať nejaká dôležitá látka, sa tak výrazne znižuje.

Tekuté probiotiká SCD Probiotica

Výživové doplnky dnes môžete pohodlne kúpiť aj na internete. Jedna polievková lyžica tekutého probitika SCD Probiotika vám prinesie jedinečné obohatenie vášho jedálneho lístka.

V 500-ml flaštičke Tekutých probiotík SCD Probiotica nájdete všetky dôležité organizmy, ktoré sa postarajú o vaše zdravie. Prípravok je vyrobený fermentovaním extraktu z 19 bylín, medzi ktorými nájdete napríklad harmanček, hubu Reishi či plody borievky.

Tip: Zakúpte si kvalitné tekuté probiotiká SCD Probiotica pre trávenie a imunitu.

Antioxidanty SCD Xtra Life 500 ml

Prípravok SCD Xtra Life 500 ml nemá takmer žiadnu chuť, je však plný chemických látok, ktoré znížia tvorbu voľných radikálov vo vašom tele.

SCD Xtra Life je vyrobený z ryžových otrúb, hnedej organickej ryže, papáje a organických rias. Pri tomto výrobku vám takisto stačí jedna polievková lyžica denne.

Kde kúpiť probiotiká a antioxidanty?

Na internete kúpite všetko – aj probiotiká či antioxidanty. Oba vyššie spomínané výrobky si môžete za výhodné ceny kúpiť v internetovom obchode Probioticky.sk. Navštívte tento eshop a prečítajte si o výživových doplnkoch viac.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!