K základnému a správnemu životnému štýlu patrí jednoznačne zdravé stravovanie. Každá z nás by mala na to pamätať, pretože množstvo žien zabúda na to, že jedlo, ktoré prijímajú nemusí byť vždy najvhodnejšie pre organizmus. Dnes sa už viac menej nevyhneme strave, ktorá by neobsahovala umelé prísady, čo vedie k tomu, aby bola trvanlivejšia. Ovocie či zelenina prechádzajú chemickými postrekmi, aby vyzerali krajšie, neodolateľne a tak sa na nás na trhu či v hypermarketoch usmievajú nádherné veľké červené paradajky alebo šťavnaté broskyne ako z reklamy. Čo však, ak chceme uprednostniť naše zdravie a aj napriek bohatej ponuke vyberať len to, čo by najmenej, prípadne vôbec neškodilo nášmu zdraviu. Je to vôbec v dnešnej dobe možné?

Zdravá strava má niekoľko výhod. Predovšetkým je prospešná pre každú z nás, pomáha chudnúť a znižovať množstvo nežiaducich tukov v tele, dokonca predlžuje život. Určite sa dá vyberať spomedzi množstva ponúkaných potravín tie, ktoré sú pre naše fyzické zdravie najvhodnejšie, len treba vedieť ako na to.

V prvom rade si treba uvedomiť, že odopieranie si chutných, možno na pohľad nezdravých vecí problém nerieši. Ak teda máte chuť na maslovú tortu, slané chipsy či vyprážané jedlá, pokojne si ich doprajte. Ale pozor! Nepreháňajte to a do svojho jedálnička zahrňte aj pravidelný príjem vitamínov v podobe ovocia a zeleniny. Tiež je potrebný prísun čokolády a mäsa, pretože to má takisto dôležitý význam pre naše fyzické ako aj psychické zdravie.

Základom zdravého stravovania sú pravidelné raňajky. Tie by mali predstavovať vstup do dňa. Žiaľ, mnohé na toto zabúdajú, čo sa v neskoršom čase prejaví vredovými ochoreniami a podobne. Raňajky môžu byť rôzne, odporúča sa však obyčajný tmavý chlieb s maslom. Vynikajúce sú taktiež jogurty s probiotickou kultúrou. Predtým je vhodné vypiť aspoň pohár vody alebo džúsu, pretože telo počas noci neprijíma žiadne tekutiny a tak je čiastočne dehydrované.

Výborným nápadom je konzumácia zeleninových šalátov, ak je to možné z plodín, ktoré si vypestujete vo vlastnej záhrade. Nemali by sme zabúdať aj na strukoviny využiteľné najmä v polievkach. Preto si môžete ak nie každý deň, tak aspoň niekoľkokrát do týždňa urobiť večeru, kde využijete všetky strukoviny dostupné na našom trhu. Aj ryby sú pre naše zdravie veľmi dôležité, preto na nich nezabúdajte a aspoň z času na čas si ich pripravte na rozličný spôsob. Obyčajné sardinky v konzerve obsahujú veľa prospešných vitamínov, preto tiež prispievajú k zdravej a chutnej výžive.

Ak je pre vás veľmi dôležité zhodiť prebytočné kilá, stravujte sa pravidelne, lepšie však v menších dávkach. Jedzte pomaly, neponáhľajte sa a snažte sa po 19 tej hodine viac nekonzumovať. K tomu všetkému nezabudnite počas celého dňa na pravidelný pitný režim, striedajte vodu s ovocnými džúsmi. Tak sa určite budete každý deň cítiť v skvelej forme a časom si to všimnete aj na vašej váhe.