Bývanie vo väčšom meste má množstvo výhod – blízko máte všetky potrebné služby, možností, ako využiť voľný čas, sú desiatky, a do práce alebo školy sa bez problémov dostanete hromadnou dopravou. Nevyhnete sa však hluku, typickému zápachu a chladu, ktorý zo sebou mesto prináša, no to neznamená, že si na to musíte zvyknúť a nemôžete to aspoň trochu zmeniť. Pomocou jednoduchých trikov si aj do bytu môžete priniesť kúsok prírody.

Kvety a bylinky

Najjednoduchší, no najúčinnejší spôsob je zaobstarať si rastliny. Čím viac, tým lepšie. Nič nedodá studenému mestskému bytu nádych prírody tak, ako kvety. Bylinky sú nielen dekoráciou, ale stanú sa aj pomocníkom v kuchyni – jedlám dodajú lepšiu a výraznejšiu chuť, a už nikdy nebudete chcieť kupovať tie sušené.

Množstvo druhov rastlín je nenáročných a nemusíte sa báť, že vám do dvoch týždňov uhynú; no ak aj napriek tomu máte strach, že ich zabudnete polievať – i umelé vyzerajú realisticky a vydržia vám roky.

Prírodné tkaniny a materiály

Ľan, prútie, ratan, juta sú materiály priamo z prírody, a pomôžu vám z bytu vytvoriť oázu pokoja. Zakomponovať ich môžete aj do dekorácií – od košov až po tienidlá. Koberce z prírodných vláken či vlna sú vhodné do akejkoľvek miestnosti a posteľné obliečky, uteráky, závesy či poťahy dostanete kúpiť v ekologickejších variantoch – na dotyk pôsobia príjemnejšie a poďakuje sa vám i samotná príroda.

Obrazy

Ak je fotografovanie vašou záľubou, vyberte pár záberov z poslednej návštevy hôr či unikátne západy slnka a oživte nimi miestnosti v byte. Nádherné snímky zoženiete v lokálnom obchode s nábytkom a domácimi potrebami, poobzerať sa môžete aj po antikvariátoch alebo bazároch. Veľké obrazy vytvárajú ilúziu pohľadu z okna – počas pitia rannej kávy sa nemusíte dívať na paneláky oproti, ale na upokojujúce stromy a čisté jazerá.

Drevo

Drevené podlahy sú síce drahšie, no pri každom kroku budete mať pocit, akoby ste sa prechádzali po chatke v horách. Neopracované drevo pôsobí teplo, príjemne a lákavo; a neváhajte vymeniť všetok nábytok za varianty vyrobené z dreva. Aj malé dekorácie – ako sú svietniky, stojany či sošky – z tohto prírodného materiálu dokážu veľa.

Všetky farby prírody

Zelená ako stromy, kvety a tráva, modré rieky, osviežujúce jazerá a nebo, veselá žltá pripomínajúca slnko a lúčne kvety. Príroda má tisíce farieb, a nech si už vyberiete akékoľvek, doplňte ich o neutrálne ako sú biela, hnedá a sivá – navodia pocit čistoty a pokoja.

Vôňa prírody

Sviečky alebo difuzéry vám v priebehu pár minút prinesú domov vôňu lesa alebo mora. Vyberte si jednu z ľahkých kvetinových vôní – ako je napríklad levanduľa -, borovicu alebo morskú soľ; stačí len zavrieť oči a v mysli sa premiestniť na lúku. Príjemnú zmenu pocítite aj ráno – v noci sa vám vďaka príjemným prírodným arómam bude lepšie zaspávať a zobudíte sa oddýchnutí a pripravení na ďalší deň.

A nebojte sa pustiť dnu čerstvý vzduch a slnečné svetlo!

Foto: pixabay.com