Dnes sa všetci ľudia stále niekde ponáhľajú a neustále opakujú to isté. „Nemám čas“. Pritom stres a nátlaky z každých strán neprospievajú, ako pre ich fyzické, tak ani pre duševné zdravie. V súčasnej dobe nedostatok času nepociťujú iba ľudia v riadiacich a na vrcholových pozíciách, ale aj bežní zamestnanci, ktorí sa postupne prestávajú venovať svojim obľúbeným činnostiam. Zrazu nie je priestor pre stretnutie s kamarátmi, chýba rodinná pohoda, dokonca aj dovolenka je často venovaná práci. Čo s tým? Základom všetkého je vedieť si správne zadeliť čas a využívať ho efektívne natoľko, aby ostal priestor aj pre voľnočasové a iné záujmové aktivity.

Aby ste zvládali denno-denné úlohy bez stresu a nátlakov, naplánujte si ich deň vopred. Napíšte si zoznam, čo všetko je potrebné vybaviť a podľa toho sa nasledujúci deň riaďte. Neodkladajte povinnosti, ale pristupujte k nim zodpovedne, tak aby ste si na konci každého dňa mohli povedať, že ste v ich zvládaní boli naozaj úspešná. Pri plánovaní úloh si vyčleňte tie dôležitejšie, ktoré je nutné čo najskôr vyriešiť. Nezaoberajte sa náhodnými myšlienkami v priebehu práce. Ak vám niečo napadne, poznačte si to a vráťte sa k tomu neskôr. Nie je dobré zbytočne prerušovať už raz začatú prácu. Mohli by ste sa v jej uskutočňovaní dopracovať k zbytočným chybám, ktoré by ste neskôr museli opravovať, čo by vám na čase len ubralo.

Snažte sa vykonávať stanovené úlohy na čas a dodržiavajte ich termín ukončenia. Ak sa s prácou poponáhľate a odovzdáte ju pred plánovanou dohodnutou dobou, máte vyhraté. Opäť získate voľnú chvíľu, je na vás ako ju využijete. No nezabúdajte, že radšej kvalitne odvedená práca do stanoveného termínu, ako chybné podanie výkonu v predstihu. Začnite s ľahšími úlohami, ich skoré ukončenie vás bude motivovať k ďalším výkonom. Neodkladajte však ani tie, ktoré nie sú špeciálne atraktívne. Ich posúvaním na neurčito si iba pridáte ďalšie starosti a v konečnom dôsledku sa k nim raz aj tak budete musieť vrátiť.

Vaša úspešnosť závisí aj od dodržiavania poriadku na svojom pracovisku. Všetky veci majte systematicky usporiadané. Ľahšie ich nájdete a zbytočne sa nebudete zaťažovať ich hľadaním. Vždy majte pri sebe pero a papier, snažte sa všetky technické zariadenia, ktoré sú vám k dispozícii využívať na maximum.

Nepodceňujte prestávky, nie ste predsa robot. Po určitom pracovnom nasadení sa choďte prejsť, nadýchať čerstvého vzduchu alebo si doprajte kávu s kolegyňou. Ak by ste pauzy vynechali, nebudete schopná sústrediť sa na ďalšiu prácu a pôjde vám pomaly. Takto opäť prídete o vzácny čas.

Keď teda chcete byť v zdravom pracovnom nasadení a zároveň nepociťovať časový nedostatok, organizujte si prácu efektívne, budete tak oveľa šťastnejšia.