mladá rodinaKaždá matka chce byť tá najlepšia a zároveň chce to najlepšie aj pre svoje dieťa. Je to úplne prirodzené, máme to zakódované v génoch. No rodič by mal byť hlavne dobrý psychológ, keď chce zvládnuť svoje dieťa a nie diktátor. Vedeli ste o tom, že keď pohrozíte svojmu dieťaťu, že ho zbijete, keď urobí to a to, tak hoci pred vami to neurobí, ale keď nebudete v jeho blízkosti, túto výstrahu bude ignorovať? Dokázali to výskumy, o ktorých písal profesor Robert Cialdini vo svojej knihe Vplyv. Ako teda vysvetliť dieťaťu, že niečo nemá robiť?

Psychológia je účinná

Vyhrážky účinkujú len dočasne alebo len počas vašej prítomnosti. Ako presvedčiť dieťa, že to, čo robí, je zlé? Žiadny nátlak, žiadne vyhrážky, žiadne bitie, toto nezaberá. Práve naopak, zaberá to presne opačne, ako chcete. Vysvetlite dieťaťu, že keď urobí niečo nevhodné nebude to zlé len kvôli tomu, že sa budete hnevať vy, vysvetlite mu, že to bude zlé preto, lebo to bude mať neblahé dôsledky pre neho. Nehovorte mu, že keď zje kilo cukríkov, tak ho zbijete, povedzte mu, že ho bude bolieť brucho a celú noc nezaspí. Uvidíte, že to zaberie, všetci sme egoisti.

Určte si nemenné pravidlá

Čo myslíte? Kedy ľudia budú bojovať za svoju slobodu viac? Vtedy, keď ju nikdy nemali a nepoznali alebo vtedy, keď ju mali, ale bola im odobratá? Presne tak, druhá možnosť je správna. Preto svojmu dieťaťu sladkosti po obede zakážte alebo dovoľte navždy, nikdy mu to najprv dovoľte a potom zakážte. Keď toto pravidlo takto zmeníte, dieťa proti tomu bude bojovať ako lev. Prečítajte si viac v knihe od Anette Kast Zahn „Ako deti naučiť pravidlá.“

Zaujala vás táto problematika?

Otázka výchovy deti a ich psychológie je veľmi obsiahlá, na podrobné vysvetlenie by nestačilo ani 5 takýchto článkov, preto keď sa chcete dozvedieť o tejto téme ešte viac navštívte uniknihy.sk a preniknite do tajov detskej psychológie a účinnej výchovy.

Foto: pixmac.sk, SPX1MSD – pixmac