Bývanie

Ako vplýva prostredie v spálni na kvalitu spánku?

Existuje množstvo teórií, ktoré sa zaoberajú metodikou správneho usporiadania nábytkových komponentov. Predovšetkým ide o to, aby ste tak podporili príjemnú a zdravú atmosféru v jednotlivých miestnostiach. Vaším kráľovstvom je váš domov. Nikde inde nedokážeme tak dobre zrelaxovať ako vo vlastnej spálni a na svojej posteli. Podporte ešte lepšiu atmosféru pre kvalitný a efektívny spánok. Čo teda umiestniť a čomu sa v spálni vyvarovať?

Viaceré odborné štúdie uvádzajú, aby ste aj v menších bytoch mali vždy jednu izbu len na spanie. Pre kvalitu spánku je totiž podstatné aj to, ako nábytok v danej miestnosti zosúladíte. Iné usporiadanie sa využíva v obývačkách a na úplne iné účely má slúžiť spálňa. To, že máte pocit, ako úžasne ste sa vyspali na sedačke v obývačke, v skutočnosti je pravde absolútne vzdialené. Obývačky bývajú oveľa viac preplnené nábytkom, skrinkami, rôznymi úložnými priestormi a predovšetkým televízorom. Odporúča sa, aby priestor v bezprostrednej blízkosti postele a pod ňou bol prázdny. Zabezpečíte si tak príjemný a prirodzený tok energie. Dva nočné stolíky po stranách postele vám absolútne postačia. Veď k spánku by nám ani nič viac nemalo chýbať!

Nočné stolíky v bezprostrednej blízkosti vám majú slúžiť na odloženie všetkého nevyhnutného. V jednotlivých zásuvkách majte napríklad pyžamá, nočné košele a spodné prádlo. K nevyhnutným hygienickým potrebám patria rozhodne vreckovky, lieky a možno tu umiestniť aj potrebné kozmetické prípravky. Vrchný priestor nočných stolíkov udržiavajte takmer prázdny a vždy čistý. Pred spaním vám poslúži na odloženie šálky čaju či vašej obľúbenej knihy.

Nočné lampy na stolíkoch sú síce praktickým doplnkom, ale rozhodne zhoršujú kvalitu spánku. Najvhodnejšie je zaspávať po tme. Tak sa účinne stimuluje hormón melatonín, hormón spánku. Snažte sa čo najviac stimulovať akýkoľvek zvuk. Váš spánok negatívne ovplyvňuje aj zapnutá práčka, umývačka riadu a predovšetkým televízor a mobilný telefón.

Ako umiestniť manželskú posteľ?

V spálni využívajte len matné svetlo, respektíve najideálnejšie sú sviečky. Podporujú príjemnú relaxačnú atmosféru. No na druhej strane však nepatria k bezpečným svetelným zdrojom v obytných priestoroch. Ľahko vás uspia, ale neopatrením môžu spôsobiť požiar. Farby v spálni by mali byť farbami ľudskej kože. Najviac sa odporúča použiť sýtu bielu, respektíve jemnú hnedú farbu. Ak si priestor vo svojej spálni nedokážete predstaviť bez fotografií a obrazov, nech u vás podporia len pozitívne emócie. Žiadne fotografie bývalých partnerov či zosnulých!

Posteľ nikdy neumiestňujte v priamej línii s dverami, respektíve kolmo k dverám. Je to pozícia mŕtvych. Posteľ čelom opierajte o celú stenu. Nikdy nie pod oknom ani na strane, kde sa nachádzajú dvere. Posteľ má byť ľahko prístupná z oboch strán. Celý priestor nad, pod a blízko po stranách má byť viac-menej prázdny. Všetky prístupné dvere do spálne na noc zatvárajte. Pre tok pozitívnej energie neumiestňujte veľké zrkadlo oproti posteli. Tým podporujete prechod do iných svetov…

Foto: pixabay.com