Kariéra

Ako vybrať správnu doménu pre váš web

Pokiaľ ste sa rozhodli prezentovať  sa na internete, gratulujeme. Vstupujete do úžasného sveta internetového podnikania a online prezentácie. Čaká vás tvrdý boj, no najmä zbieranie skúseností, ktoré vás budú posúvať  jedine dopredu. Čo si však potrebujete zaistiť pred tým, ako sa vrhnete do virtuálneho sveta? Potrebujete mať svoj web. Ten musí mať samozrejme názov. Ako ho však vybrať? Čítajte ďalej a dozviete sa niekoľko dôležitých skutočností.

Prečo je doména taká dôležitá?

Akonáhle ju začnete používať pri svojom mene, stane sa vašou súčasťou. Pokiaľ ju pošpiníte, pošpiníte aj seba. Môžete ju formovať ako svoju obchodnú  značku, ktorá vás reprezentuje. Je skrátka súčasťou vašej obchodnej identity. Vďaka nej si vás možno ľudia ľahšie zapamätajú  a nebude pre nich problém naťukať ju do vyhľadávača. Tieto dôvody by vám mali stačiť na to, aby ste výberu domény venovali dostatok času a nejaké to premýšľanie.

Čo je dôležité pri formovaní názvu

  • Jednoduchosť. Nesnažte sa do názvu vtesnať všetko. Doména nemusí obsahovať všetky záležitosti, ktoré sa týkajú vašej práce, či ponuky. Mala by sa dať aj ľahko vysloviť, takže zložité anglické výrazy s inou výslovnosťou si dobre premyslite.
  • Ľahké zapamätanie. Tento bod súvisí s predošlým. Čím ľahšie si ľudia názov domény zapamätajú, tým lepšie pre vás. Budú sa na váš web vracať a nebude pre nich problém odporučiť vás známym.
  • Originalita. Pokiaľ to pôjde, voľte nezvyčajné názvy. Nemusia presne vyjadrovať oblasť vašej činnosti. Zaujímavá doména (môže byť aj vtipná) sa človeku vryje do pamäti. Každý si pri vyslovení názvu ihneď spomenie na váš web.

Čo si radšej premyslieť

  • Pomlčky, zložité znaky. Zapamätať si doménu kde sa po každom, alebo každom druhom slove opakuje pomlčka je problematické. Návštevník si skrátka nezapamätá, či v doméne pomlčky sú, alebo nie. Ak aj vie o ich prítomnosti, nebude si istý, kde sa presne nachádzajú. Takto dochádza k omylom a preklikom na iné weby.
  • Mäkčene, dĺžne… Máte možnosť registrovať si doménu aj s mäkčeňom. Väčšinou sa však stretávame s názvami stránok práve bez nich. Prečo je to tak? Zo školy sme boli naučení písať všetko s diakritikou. Pri prvých mesiacoch práce s počítačom to človeka drží stále. No po dlhšom čase náš počítačový prejav skrátka zdegeneruje do podoby bez diakritiky. Nie je to chyba, je to skrátka zjednodušenie práce. A je to v poriadku. Práve pre tento dôvod by ste si mali premyslieť použitie diakritiky.
  • Y, I. Vkladanie „íčiek“ je veľmi riskantné. Tieto dve písmenká vás môžu pripraviť o mnoho návštevníkov webu. Človek si často nie je istý, aké „íčko“ sa nachádza vo vašej doméne. Nehovoriac o tom, že na našich klávesniciach sa dá ľahko prepnúť anglická klávesnica, ktorá „íčka“ mení. Niekedy sa tak stane aj nevedomky.

Ak máte zálusk na konkrétny názov, no je zadaný, zistite si dátum vypršania vlastníctva. Expirované domény môžu byť vaše, pokiaľ o ňu vlastník po vypršaní  neprejaví záujem niekoľko dní (čas záleží podľa jej typu).

Foto: pixmac.sk, alex roberts – flickr