Slnko svieti, stromy a kvety kvitnú a vzduchom sa šíri ich omamná vôňa. Pre alergikov to znamená jediné – problémy. Tie najväčšie na ne pritom čakajú doma.

Rôzne druhy peľov sú najčastejšou príčinou alergií v Slovenskej republike. Každý alergik, ktorý s nimi príde do kontaktu kýcha, má upchatý nos a pália ho oči. Ako by to ale nestačilo, kedykoľvek zafúka vietor a pele rozvíri, je situácia ešte horšia.

Lekári preto alergikom odporúčajú nevychádzať z domu a len minimálne vetrať. Niet však divu, keď sa doma stav nelepší.

Doma alergii neuniknete

V každom dome totiž číha druhý najčastejší zdroj alergií. Roztoče žijú v látkach a obzvlášť sa im darí v posteliach, kde je temno a vlhko a dostatok mŕtvej kože, ktorou sa živia. Tieto okom neviditeľné organizmy nie sú sami o sebe škodlivé, alergénom sú ich výkaly.

Ak teda zmorený alergik príde po pobyte vonku domov a chce si na chvíľu oddýchnuť, nevedomky sa vystavuje ďalšiemu nebezpečenstvu. Citlivý organizmus sa agresívnemu alergénu nedokáže účinne brániť a po nejakom čase tak alergik na peľ môže zistiť, že si vypestoval aj alergiu na roztoče.

Venujte väčšiu pozornosť svojej spálni

Všeobecné pravidlo znie, že čím menej budete mať v byte látok, tým menej s vami bude bývať roztočov. Špeciálnu pozornosť by ste potom mali venovať izbe, kde spíte. Práve počas spánku totiž môže organizmus strápený alergiou regenerovať a naberať sily na ďalší deň plný bojov s peľom.

Pokiaľ ale bude spálňa plná roztočov a hlavne ich exkrementov, regenerácia nikdy nebude 100%. Preto odstráňte alebo vyperte závesy, zbavte sa kobercov a plyšákov a obliečky meňte minimálne raz týždenne.

Najdôležitejší je ale matrac. Odborníci zistili, že už po piatich rokoch jeho používania je plný roztočov, ich výkalov, vírusov, baktérií a plesní. Po siedmich rokoch potom končí ich hygienická životnosť a je nutná výmena, pretože sa objavuje vysoké riziko vzniku alergie, astmy a atopického ekzému.

Tipy pre nákup nového matraca

Pokial máte matrac už viac ako 5-7 rokov a riešite jeho výmenu, máme pre vás niekoľko tipov. Alergici by mali voliť vzdušné materiály, aby sa v matraci nedržala vlhkosť. Samozrejmosťou by tiež mal byť snímateľný poťah prateľný aspoň na 60 °C. Medzi ideálne materiály patrí:

  • BIO pena
  • Latex
  • Studená pena
  • Pružiny

Kvalitný matrac s týmito vlastnosťami predáva napríklad český výrobca matracov Tropico. Mnoho z nich je navyše v akcii 1 + 1 zadarmo, takže môžete vybaviť celú spálňu, bez toho, aby to pocítil rodinný rozpočet.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!