Čas dovoleniek sa neúsprosne a s bleskovou rýchlosťou približuje, cestovné kancelárie sa predbiehajú, ktorá dá lepšiu ponuku pre svojich klietov a tropické destinácie sa pracne chystajú na obrovský nápor letných dovolenkujúcich. Vyhľadávané miesta však nie sú len v Afrike, no horúcu dovolenku vedia zaručene ponúknuť aj európske destinácie. V niektorých prípadoch dokonca aj predčia svojich južných kolegov.

Skvelým tipom pre strávenie európskej dovolenky je krajina meny leva, Bulharsko. To je pre slovenskú náturu viac ako prijateľná krajina, keďže svojimi cenami potravín a jedál je zväčša na podobnej úrovni ako sú naše, slovenské. Veľkou výhodou pre dovolenkujúcich môže byť však skutočnosť, že síce sú potraviny približne cenovo podobné ako u nás, oblečenie a rôzne „babské“ doplnky sú výrazne lacnejšie, a teda si radšej zabaľte so sebou menej vecí pre prípad rozmarných nákupov.

Miest, z ktorých môžete v Bulharsku vyberať, je neúrekom. Obľúbenými, avšak nie len slovenskými, destináciami sú Prímorsko či Slnečné pobrežie. Tie nie sú od seba až tak vzdialené a tvoria akúsi dovolenkovú „promenádu.“ To znamená, že medzi týmito dvomi oblasťami je najväčší dopyt po ubytovaní a trávení letnej dovolenky.

Pre dámy môže byť rozhodujúcim faktorom pri výbere dovolenky, že bulharskí muži sú temperamentní takisto ako ich grécki susedia či odľahlejší Taliani. Romantickú schôdzku s nimi by ste určite nemali odmietnuť a večerné rande prijať s otvorenou náručou, pretože domáci vám môže ukázať tajomstvá svojej krajiny tak, ako vám ich nepredstaví nijaký sebelepší sprievodca.

Atrakcie pre každého
Nevýhodou na dovolenke v Bulharsku môžu byť medúzy v mori, ktoré sa raz za čas objavia, no ak si dáte dobrý pozor, dokážete sa im bezpečne vyhnúť a neutrpieť žiadne zranenie. Naopak prírodnú „atrakciu“ vytvára často vietor, ktorý rozfúka nielen vaše hodvábne šatky. Ten však nie je studený, a teda nezabraňuje pobytu v mori či ležanie na slnku, no dokáže vytvoriť niekedy až metrové vlny, do ktorých skákať baví každú vekovú generáciu.

Bulharsko dovolenka môže lákať prevažne rodiny s deťmi, pretože večerný či nočný život je bohatý nielen na početné obchodíky so suvenírmi, oblečením či s typickými dovolenkovými jedlami, ale ruch mesta dopĺňajú aj rôzne atrakcie určené pre zábavychtivých návštevníkov. Množstvo trampolín, kolotočov či pouličných umelcov dokáže pobaviť a zaujať nielen dospelých, ale aj ich deti.

Ak sa predsa len rozhodnete navšíviť túto balkánsku krajinu, naskytne sa vám široký záber fakultatívnych výletov do bližšieho či vzdialenejšieho okolia. Jednou z možností je navštíviť bulharské turisticky zaujímavé miesta, z ktorých časť je historicky poznačená alebo naopak moderne vybavená. Plavby loďou nie sú žiadnými výnimkami a ak budete mať trošku šťastia, môže sa vám naskytnúť priam dokonalý pohľad na vyskakujúce delfíny z hladiny mora. Zachytiť ich fotoaparátom je síce náročné, no zážitok nenahradíte nijakým materiálnym záberom.

Hlavné mesto Bulharska, Sofia, sa síce nachádza vo vnútrozemí, no naozaj stojí za to, aby ste obetovali jeden deň z pobytu na jej preskúmanie, pretože sa tu spájajú dominantné moderné prvky s históriou, čo znamená, že môže uchopiť pozornosť rôznych záujmov. Je viac ako pravdepodobné, že čas strávený v Bulharsku si budete chváliť a možno sa rozhodnete o rok či dva vrátiť späť.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!