Starobylé mestečko Bamberg sa rozprestiera v juhovýchodnej časti Nemecka. Leží v údolí, na mieste, kde sa rieka Regnitz rozvetvuje na dve ramená. Svojou barokovou architektúrou, zaujímavými pamätihodnosťami, no zároveň moderným charakterom ponúka široké možnosti spoznávania, vzdelávania i zábavy.

História mesta siaha až do roku 902, kedy sa Bamberg spomína ako hrad vo vlastníctve rodu Babenbergovcov. V časoch sťahovania národov zatlačili Germáni do tohto územia Slovanov, no neskôr bola táto oblasť nanovo osídlená Germánmi. V roku 903 stratili mesto Babenbergovci v boji proti Konrádovcom a Bamberg pripadol kráľovskej korune. V roku 973 získal Bamberg bavorský vojvoda Heinrich, od svojho bratranca, cisára Ota II. Vojvodov syn, rímsky cisár Heinrich II. tu v roku 1007 založil biskupstvo, ktoré bolo podriadené pápežovi. Postupom času sa však biskupi stali pánmi mesta a ich moc pretrvávala až do nástupu reformácie. V rokoch 1631 – 1648 bolo biskupstvo na určitý čas zrušené a mesto ovládli švédske vojská. O rozkvet Bambergu sa zaslúžili až biskupi z rodu Schönbornovcov, kedy sa pod ich vedením začala v prvej polovici 18. storočia rozsiahla výstavba v barokovom štýle. Začiatkom 19. storočia bolo biskupstvo opäť dočasne zrušené a mesto obsadili vojská. Až Viedenský kongres potvrdil pričlenenie územia Bambergu do Bavorského kráľovstva a v roku 1817 bolo biskupstvo v Bambergu povýšené na arcibiskupstvo.

Dnešný Bamberg ponúka množstvo zaujímavostí a aktivít. Známe sú napríklad Malé Benátky (Klein Venedig), s malými rybárskymi domčekmi pri brehu rieky. Príjemné prechádzky umožňuje historická štvrť mesta so svetovou raritou, ktorou je Stará radnica. Táto, pôvodne gotická stavba bola v polovici 18. storočia upravená do barokového štýlu. Historickú časť mesta tvorí aj prstencová stavba zámku Geyerswörth s vežou.

Biskupskej časti mesta dominuje románsko – gotický Dóm. So štyrmi úzkymi vežami a vzácnou gotickou výzdobou interiéru predstavuje pýchu mesta. Jeho interiér sa vyznačuje dvoma chórmi. Západný, zasvätený sv. Petrovi a východný, sv. Heinrichovi. V katedrále sa nachádza aj jediný pápežský hrob severne od Álp, v ktorom sú uložené pozostatky pápeža Klementa II.

Ďalšou neprehliadnuteľnou charakteristikou Bambergu je socha jazdca na koni v životnej veľkosti, tzv. Bamberger Reiter. Pochádza z 13. storočia a predstavuje ideál stredovekého rytiera. Námestie vypĺňa ešte baroková Nová rezidencia (Neue Residenz), v ktorej dnes sídli štátna galéria a štátna knižnica.

Bavorské mestečko Bamberg sa v roku 1993 dostalo pre svoju nádhernú architektúru do zoznamu UNESCO.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!