Osvetlenie nášho bytu či domu je jednoducho nevyhnutné. Okrem toho, že bez osvetlenia si život v domácnosti nevieme predstaviť, svietidlá sú výborným interiérovým doplnkom. Dodávajú jednotlivým miestnostiam potrebnú iskru. Preto by sme ich voľbe mali venovať čas a energiu. Ak si neviete poradiť sami, poraďte sa s odborníkom.

Pri výbere a umiestnení svetiel platí niekoľko všeobecných pravidiel. Predovšetkým musíme odlišovať osvetlenie podľa druhu miestnosti a intenzity jej využívania.

Detské izby a pracovne by mali byť dostatočne osvetlené stropným svetlom, prípadne doplnené stolovými lampami. V ponuke sú pestré stolné pracovné, bodové nástenné a bodové stropné svietidlá. Detičkám urobia radosť rozprávkové motívy, figúrky vo veselých farbách, ktoré naviac efektne doplnia celú detskú izbu.

V obývacej izbe môžeme bez obáv použiť aj nepriame osvetlenie. V tejto miestnosti si môžete dovoliť použiť aj svetlá vydávajúce farebné svetlo. Upokojujúca zelená, či povzbudivá žltá alebo oranžová skvele dotvoria atmosféru rodinnej pohody. Skvelým uplatnením sa vyznačujú podlahové lampy rôznych tvarov, materiálov a veľkostí.

V spálňach sa okrem visiacich svietidiel používajú polohovateľné nástenné svetlá. Vďaka nim sa môžete nerušene venovať večernému či nočnému čítaniu alebo lúšteniu krížoviek.

Osvetlenie kúpeľne je užitočné doplniť zrkadlovými lampami. Zrkadlové osvetlenie ocenia najmä dámy, ale určite ho s obľubou využije aj silnejšia časť ľudstva. Okrem klasických svietidiel môžeme použiť trendové výkyvné stropné bodové svietidlá. Stále viac sa využíva nástenné bodové osvetlenie.

Základom kuchynského osvetlenia sú závesné lustre. Kuchyňu je však vhodné doplniť kuchynským žiarivkovým svietidlom s vypínačom.

Skvelým vynálezom, ktorý oceníte v noci sú orientačné nočné svietidlá. Už nemusíte v tme s hrozením v tvári hľadať vypínač.

Svietidlá by sa mali podieľať na vytvorení harmónie v našej domácnosti. Preto by sme mali klásť dôraz na materiál, z ktorého sú vyrobené a celkový tvar. Sklo, drevo, papier, satinovaný chróm, matný nikel, krištáľové ozdoby a rôzne farebné prevedenia spojené s nápaditosťou prinesú do vášho obydlia príjemné čaro.