Bicykel už dávno nie je len dopravným prostriedkom, či športovým náčiním. V dnešnej dobe je aj módnym doplnkom a určitým ukazovateľom životného štýlu, v ktorom auto nehrá prím. Nie je ničím nezvyčajným vidieť na bicykli mužov v kravatách či ženy v sukniach alebo módnych outfitoch. Bicykle sa jednoducho stali trendom, ktorému už podľahli mnohí. Budete medzi nimi o chvíľu aj vy?

Pred kúpou bicykla si ujasnite, ako ho budete používať

Chcete ním jazdiť do práce alebo zdolávať hory či trénovať svoju kondičku? To sú otázky, ktorých odpovede obvykle rozhodnú o vašom výbere. Všeobecne platí, že v teréne sa vám bude najviac hodiť horský bicykel. Tie sa delia na modely s odpruženou vidlicou a celoodpružené bicykle. Na asfaltových cestách využijete najlepšie cestný bicykel a v meste mestský bicykel. Spoznáte ho tak, že má kryty na reťaziach, aby vám nepoškodil oblečenie, výrazné blatníky a vpredu sa mu obvykle vyníma košík. Je typický hladkými plášťami a nízko položenými riadidlami – „baranmi“.  Na cyklotúry voľte trekingový alebo krosový bicykel do ľahšieho terénu. Samostatnou kapitolou sú elektrobicykle, ktoré sú vhodné aj pre starších alebo ľudí s horšou kondičkou. Pri kúpe zbystrite pozornosť pri výbere typu, dajte pozor na kapacitu batérie a celkovú hmotnosť bicykla. Existujú aj BMX a freestyle bicykle, ktoré sa využívajú na rôzne športové výkony – jazdu na rampách, skoky či triky. Neodporúčajú sa však na dlhšie vzdialenosti.

Veľkosť hrá rolu

Rozhodli ste sa pre konkrétny typ bicykla, ktorý vám bude vyhovovať najviac? Dbajte aj na výber veľkosti – vzdialenosti medzi stredovou osou a koncom sedlovej trúbky rámu.  Je veľmi dôležité nechať si poradiť a vybrať si bicykel adekvátnej veľkosti, prípadne si nechať prispôsobiť posed. Zlý výber bicykla však môže mať negatívny vplyv na fungovanie svalov a tela zároveň.

Na čo pri bicyklovaní nezabudnite

Vedeli ste, že za zlej viditeľnosti  musíte mať na bicykli viditeľne umiestnené reflexné prvky? Mimo obce by ste nemali vysadnúť na bicykel bez ochrannej prilby a pre cyklistov do pätnásť rokov platí toto pravidlo aj pri jazde v obci. Nemalo by vám chýbať ani svetlo vzadu, dôležité sú však aj kvalitné gumy a plášte, ak hovoríme o výbave. Avšak, pred každou jazdou by ste si mali dopriať aj poriadny strečing, aby ste neskončili s natiahnutými svalmi a svalovicou.

Foto: pixabay.com