Bolesti žalúdka zažíva občas každý z nás. Buď sme zjedli niečo, čo nám nesadlo alebo sme sa jednoducho prejedli a problém s bolesťou je na svete. Obvykle ide o krátkodobú záležitosť. Ak sú však bolesti dlhodobejšie a nedajú sa už zniesť, problém vyrieši už len odborný lekár či priamo gastroenterológ.

Tento problém má často príčinu v psychike. Dnes už nie je žiadnou novinkou, že psychika je prepojená s fyzickou stránkou tela. Stres a zlá nálada môžu vyvolať bolesti, sprevádzané pocitom ťažkého a zovretého žalúdka. Obvykle sa bolesti objavia napr. pred ťažkou maturitnou skúškou či inou situáciou v živote. Je však veľa smutných udalostí, ktoré zasiahnu dlhodobo do nášho života a tiež aj do nášho celkového zdravia. Môžu spôsobiť dlhodobý stres a už vážnejšie žalúdočné vredy či gastritídu, t.j. zápal žalúdočnej sliznice.

Ak trpíte krátkodobými bolesťami žalúdka, výborným pomocníkom je konzumácia mlieka s medom, čaj z medovky lekárskej a tiež harmančekový čaj. Vynikajúce je tiež jedávanie jogurtov či smotany a proti žalúdočným potiažam pomôže aj kôpor, jablko, hruška, broskyňa, a mrkva. Všeobecne však platí, že niekoľkodňová diéta žalúdok vzpruží a prestane bolieť. Ak bolesti neustupujú, je na rade návšteva praktického lekára, ktorý vám pravdepodobne odporučí gastroenterológa. Uňho absolvujete ultrazvukové vyšetrenie a endoskopiu. Ide síce o nepríjemné ale nebolestivé vyšetrenie, kde vám do žalúdka cez ústa zavedú hadičku. Treba ho však absolvovať, pretože jedine ním vám lekár podrobne zistí, čo je príčinou bolesti. Pravdepodobne vám naordinuje antibiotiká, ktoré bohužiaľ tiež nie sú výhrou pre váš žalúdok. Silné lieky môžu ľahko poškodiť sliznicu v žalúdku a vyvolať ďalšie kŕče.

Endoskopia je nevyhnutná hlavne v prípade, ak žalúdok napadla baktéria, nazvaná Helikobater, ktorá pretrváva v sliznici žalúdka alebo u dvanástnikových vredov. Jeho infekcia je spojená so vznikom nádoru žalúdka, ktorý dokáže odhaliť jedine endoskopia. Opäť jej príčina vzniku má spojitosť s psychikou. Z vlastnej skúsenosti možno povedať, že i takúto nebezpečnú baktériu môžu vyvolať smutné udalosti, ktoré majú výrazný vplyv na psychiku, ako napr. smrť blízkeho človeka, čo bohužiaľ nemožno ovplyvniť.

Kŕče v žalúdku možno odstrániť aj návštevou tzv. ľudového liečiteľa. Ide o človeka, ktorý vie hneď určiť chorobu človeka a liečiť ho netradičným spôsobom. Jeho cieľom nie je len odstránenie konkrétnej bolesti, ale nastolenie celkovej rovnováhy organizmu. Takýto liečitelia majú obvykle k dispozícii množstvo mastičiek či kvapiek, ktoré nie sú voľne predajné a obsahujú čisto prírodné zložky. Pri množstve liekov či antibiotík, ktoré sú pre žalúdok ťažké, vám tieto ľahké prírodné lieky môžu napraviť bolesti v žalúdku.

Proti bolestiam žalúdka je dôležitá prevencia. Ak sa im chcete v budúcnosti vyhnúť, určite vynechajte nepravidelnú stravu či konzumáciu jedla v neskorších večerných hodinách, ktorá váš žalúdok určite nepoteší. Vyhýbajte sa tiež fajčeniu, alkoholu, kávy a predovšetkým stresom. Uvedomte si, že život je krásny, a i keď vás v živote stretne smutná udalosť, nezabudnite, že po každých mrakoch, jedného dňa vyjde slnko. Nenechajte stresu, aby vám zničil vaše zdravie!

Foto: FreeDigitalPhotos.net

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!