Bývanie

Bývanie so spolubývajúcimi

16topzena

Samostatné bývanie vo vlastnom je behom na dlhé trate, a to najmä pre mladých. Našetriť si dostatočnú čiastku na kúpu nehnuteľnosti, jej prípadnú rekonštrukciu a zariadenie interiéru nie je veľmi jednoduché. Snáď jedinou možnosťou, okrem finančnej pomoci z rodiny, je čo najvýhodnejšia hypotéka. Dovtedy sa však väčšina v živote rozbiehajúcich sa mladých ľudí musí uspokojiť s bývaním v prenajatom byte so spolubývajúcimi. A že to niekedy nemusí byť med lízať pripustí každý, kto si spolunažívaním s druhými ľuďmi prešiel.

Kompromisy a rozhovor

Bývanie v podnájme môže mať svoje výhody, ale aj nevýhody. Ak bývate so svojimi známymi, s ktorými sa poznáte dlhé roky a viete si s nimi stanoviť pravidlá žitia v spoločnej domácnosti, potom by ste nemali mať žiadne výrazné problémy. Horšie to je v prípade, že ste v byte či dome s ľuďmi, ktorých nepoznáte a sú pre vás noví. Nie je jednoduché dostať sa „na spoločnú vlnu“ s každým a žiť v podmienkach, aké by vyhovovali každému. Preto pri výbere bývania obetujte pár stretnutí s potenciálnymi spolubývajúcimi.

Avšak už pri prvej návšteve bytu by ste mali vidieť, ako to v domácnosti funguje. Je vyvetrané, upratané, umytý riad či čistá kúpelňa? Ak áno, je možnosť, že to takto vyzerá stále. Alebo len nájomníci upratali pred obhliadkou. Pri bývaní so spolubývajúcimi je nutné robiť kompromisy. Ak si nebudú ostatní príliš často nosiť hlučné návštevy či robiť párty a raz za čas sa to stane, jednoducho by ste mali kývnuť rukou a predýchať to. Veď možno aj vy si na narodeniny pozvete pár priateľov.

Snažte sa po sebe pravidelne upratovať a nedávať zbytočne ostatným dôvod, aby vás za vašim chrbtom ohovárali. Avšak ak príde na to, že vám niečo nevyhovuje a nemyslíte si, že je chyba vo vás, skúste si všetci nájomníci spolu sadnúť a situáciu vyriešiť rozhovorom, určite nie hádkami. A ak ani tak riešenie nenájdete, mali by ste sa poobzerať po novom bývaní.

Ilustračné foto: pixabay.com