Bývanie

Bývate so svokrou?

Asi mnohé z vás majú alebo mali spoločnú domácnosť so svokrou. Nie je to vaša neschopnosť, ale ekonomická situácia, ktorá mnohé mladé rodiny donúti takto žiť. No či už je to záležitosť dočasná alebo trvalá, je potrebné niečo o nej vedieť a tiež ju riešiť.

V mnohých odborných diskusiách sa uvádzajú ako hlavný dôvod rozvratu manželstiev či vzťahov práve zásahy rodičov druhého partnera. Preto by ste mali byť tá, ktorá tomu zabráni. Skúste preto vsadiť na úprimný rozhovor s vašou svokrou aj manželom či partnerom a stanoviť si spoločne určité medze.

Ako prvé by mala vaša ,, matka“ usilovať o to, aby ste si čím skôr našli svoje vlastné bývanie. Takže dajte jej do rúk noviny a spoločne podčiarkujte miestne inzeráty v sekcii nehnuteľnosti.

Mala by vás nechať riešiť si svoje problémy o samote, prípadne sa pridať až vtedy, ak o to sami požiadate. Vyhnete sa tak zbytočnému upodozrievaniu zo strany manžela, o tom aké ,, rozumy“ dostávate.

Je potrebné, aby si vaša svokra tiež uvedomila, že každý máme chyby, no zveličovať ich a roznášať nie je práve najvhodnejší spôsob, ako zoceliť vzťah svojho dieťaťa – vášho manžela.

Dôraz nato, akou významnou osobou je v domácnosti, je tiež neschodná cestička k vášmu šťastiu. Preto by sa mala týmto výrokom zďaleka vyhýbať.

Čoho by sa mala naozaj zriecť sú aj vyhrážky typu: vyženiem ťa z domu, ja ťa naučím a tak ďalej. Správanie tohoto typu len vyústi k ďalším konfliktom medzi vami.

Nemala by zakrývať chyby svojho dieťaťa, taktiež ani nenapomáhať nerestiam svojho syna akými sú napríklad alkoholizmus či manželská nevera. K vám obidvom by mala mať zásadne rovnaký vzťah a prístup – čestný, otvorený a úprimný.

Ak máte svoje kvality mala by ich oceniť rovnako ako kvality vášho partnera.

Nemala by tiež vyvolávať žiarlivosť u svojho syna rôznymi svojimi výtvormi fantazie.

Ak je autoritatívna, mala by určite prehodnotiť svoj prístup, pretože tak či onak raz si musí uvedomiť, že ste s jej synom a máte vlastnú zodpovednosť za svoj vzťah.

Súkromie je najcitlivejší problém, preto by mala vedieť zhodnotiť situáciu a vycítiť kedy jej prítomnosť prekáža.

V prípade, že máte deti, je samozrejme výhodou mať svokru, no tu si musíte uvedomiť vy sama, že vám môže pomôcť s ich výchovou a starostlivosťou, no nie každý deň.

Ak je váš manžel maminkin miláčik, tiež to nie je ideálny stav. Nemala by ho rozhodne uprednostňovať. Obidvaja ste predsa rovnocenní partneri, takže žiadne zvýhodňovanie.

Takže ak to všetko zhrniem, pokiaľ máte spoločné bývanie so svokrou, skúste sa naozaj zamyslieť nad svojím správaním aj vy aj ona, a pokiaľ budete komunikovať, hoci aj na základe týchto riadkov, pevne verím, že si nájdete tak spoločnú reč a koniec koncov aj radosť zo spoločného života. A vy s manželom či partnerom predídete rozvodu či rozchodu.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor: Daniel D’Auria