Zdravie

Celiakia a trápenie s ňou

Žiaden chlieb ani pečivo vyrobené z klasických obilnín. To je jeden z najväčších pôstov, ktorým musia prechádzať všetci tí, ktorí týmto ochorením trpia. A predsa. Nie je to rakovina, nie je to choroba, ktorá skracuje život. Je však jednoduché s celiakiou žiť?

Bezlepková strava. Takýto osud majú celiatici, ktorí sa však napriek veľkému odopieraniu rozličnej potravy dokážu tešiť zo života. Keďže ich telo si nevie poradiť s gluténom, ktorý sa nachádza v bežných potravinách, musia sa zameriavať na zvláštne jedlá, ktoré nie sú len tak kdekoľvek dostupné. Zatiaľ čo bežný, zdravý človek si môže dopriať všeličo a pri sledovaní jednotlivých regálov si vyberať z toho, na čo má chuť, pacienti trpiaci problémami so spracovaním lepku žiaľ takéto šťastie nemajú.

Potrebujú zvláštnu múku, z ktorej si upečú špeciálny chlebík, časť potravín, z ktorých si môžu vyberať, aj to iba v niektorých obchodoch nepredstavuje také veľké zastúpenie ako pre zdravých ľudí. To všetko musia dôsledne dodržiavať, aby sa vyhli poruchám trávenia a aspoň trochu si uľahčili už aj tak sťažený život. Tým, že nemôžu konzumovať potravu dostupnú bežne v obchodoch, dochádza u nich k zníženiu vápnika, železa a ďalších látok, ktoré sú tak veľmi potrebné pre život človeka. Tak dochádza k ďalším ochoreniam, rednutiu kostí a poruchám vývinu, najmä u detí a mladistvých.

Neustále sledovanie akejkoľvek stravy, obmedzenie alebo takmer úplne vynechanie stravovania v reštauráciách a iných spoločenských zariadeniach a špeciálne upravované jedlá, takto vyzerá stravovací život celiatikov. Pritom špeciálne potraviny, ktoré sú pre nich určené nie sú vôbec lacnou záležitosťou, preto sa treba v boji proti chorobe vyzbrojiť aj dostatočnými finančnými prostriedkami. Napriek tomu sú mnohí z nich pozitívni a dokážu sa tešiť zo života. Smiať sa a užívať si ho takým spôsobom, akým je im dopriate.

Ide žiaľ o chorobu, ktorá sa nedá vyliečiť, ale dôsledným stravovaním je možné jej nepríjemné príznaky podstatne zmierniť až odstrániť. Dnes existuje množstvo ľudí, ktorí trpia celiakiou, napriek tomu o tom vôbec nevedia. Zistia to až v neskoršom veku, keďže prvotné príznaky môžu byť veľmi mierne až nebadateľné.

Pozitívny je fakt, že aj keď náročne upravovanou a špeciálne vyberanou stravou, ktorú sú pacienti povinní konzumovať, sa dá ochorenie podstatne zmierniť a postihnutý tak dokáže žiť plnohodnotne svoj život. Síce s ťažkosťami a s veľkou dávkou pozornosti o svoje zdravie, za to však s množstvom elánu a pozitívnej nálady.

Celiakia si nevyberá medzi mladými či starými, nerobí rozdiel dokonca ani medzi mužom či ženou. Preto je dobrá ostražitosť a sledovanie akýchkoľvek zmien nášho trávenia. Často to môže byť prvý signál, kedy jeho včasným zachytením dokážeme naše zdravie uchrániť.