Túžbu spoznávať svet máme v sebe takmer každý, no nie všetci majú dostatok odvahy, času a peňazí na cesty, a tak sa často chytáme každej príležitosti, ktorá sa naskytne. Našli ste ľudí, ktorí majú zámer cestovať, spoločne vyberiete destináciu a príde na rad plánovanie. Tu sa môžete dostať do situácie, kedy si položíte otázku, či je cestovanie vo väčšej skupine správna voľba. Ako sa vyvarovať hádkam a užiť si cestu naplno?

  1. Stanovte si rozpočet

Financie sú často najväčším kameňom úrazu a vy by ste si mali na začiatku presne určiť, aký je váš maximálny limit na osobu. Jedná sa hlavne o spoločné veci, ktoré musia zaplatiť všetci (prenájom auta, letenka, ubytovanie…). Extra vstupenky do múzeí, na atrakcie či na nejaké koncerty si už môžete zabezpečiť podľa vlastného uváženia.

  1. Majte plán cesty

Ešte pred samotným vycestovaním si spravte podrobný plán cesty a zahrňte preferencie každého člena výpravy, aby ste si všetci prišli na svoje. Je lepšie naplánovať to dopredu aj časovo, aby ste vedeli, kde ktorý deň budete a prípadne si mohli spraviť osobitný program. Časová línia je výhodná aj z toho dôvodu, že budete vedieť, koľko času môžete na ktorom mieste stráviť a nevynechať tak nič dôležité.

  1. Rozdelenie nákladov

Snažte sa všetky spoločné náklady rozrátať okamžite po zaplatení, pretože nakoniec prídete do body, kedy jeden zo skupiny zaplatí porovnateľne viac ako ostatní. Na spoločné výdavky ako je napríklad benzín či diaľničné známky ss môžete poskladať dopredu a zvyšok si na konci rozdeliť. Výdavky si píšte, aby každý uhradil svoju časť.

  1. Kompromisy

V skupine sa nemôžete prispôsobovať vždy len jednému, ale všetci majú rovnaké právo presadiť svoj názor a mali by ste to brať do úvahy. Každý jeden z vás bude platiť rovnakú čiastku, a preto nie je fér, aby sa vyhovovalo len určitým členom.

Foto: pixabay.com