Pre niektoré z nás je to predstava ideálneho zamestnania. Kto by nechcel precestovať takmer celý svet ? Aj túto výhodu ponúka toto povolanie, avšak byť letuškou je aj veľká drina. Ak nemáte problém s časovými posunmi a nezdvíha sa vám žalúdok pri vzlietaní či pristávaní, máte totiž jeden z predpokladov, začať si budovať „nadoblačnú“ kariéru.

Každá budúca letuška by mala spĺňať niekoľko požiadaviek, musí mať určité dispozície, ktoré ju oprávňujú vykonávať toto neľahké povolanie. Každá kandidátka musí mať min. 18 rokov a ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou. Nevyhnutnosťou je vedieť plynulo dva cudzie jazyky, vrátane anglického jazyka a byť zdravotne spôsobilá, čo vám zistia v Leteckej vojenskej nemocnici v Košiciach a v Ústave leteckého zdravotníctva v Prahe. Úspešné absolvovanie týchto zdravotných prehliadok vás predurčuje k vykonávaniu tohto povolania. Potrebná je aj určitá fyzická zdatnosť, t.j. nemali by ste mať problém napr. s otváraním ťažkých núdzových východov.

Ak uvedeným podmienkam vyhovujete, pripravte sa na ťažšiu časť. Pre mnohé budúce letušky je najťažšie absolvovať prípravný kurz. Na tomto kurze vás pripravia predovšetkým na riešenie akejkoľvek krízovej situácie, pretože treba rátať aj s agresívnymi cestujúcimi a tiež s evakuáciou. Naučia vás, ako používať všetky núdzové prostriedky v lietadle, vrátane hasiaceho prístroja a pár technických parametrov lietadla, takže budete vedieť o aký typ lietadla ide i do najmenších detailov. Keďže treba počítať s rôznymi situáciami, ktoré môžu počas lietania nastať, naučia vás ako zvládnuť prípadný terorizmus, čo už bohužiaľ v súčasnosti nie je žiadnou novinkou. Súčasťou kurzu sú hodiny venované gastronómií, konkrétne servisu a tiež leteckej angličtine, kde vás oboznámia s odbornou terminológiou používanou v letectve v anglickom jazyku. Po skončení kurzu nasledujú písomné testy a ústna skúška, po ktorých sa však ešte nemôžete tešiť, že na druhý deň budete lietať. Právoplatným členom posádky sa stávate až po niekoľkých praktických školeniach priamo na palube lietadla a po záverečnom preskúšaní.

Ak si myslíte, že nie ste krásna, aby ste mohli robiť letuškou, nemáte sa čoho báť. Krása nie je vôbec dôležitá, prvoradé je, aby ste bola komunikatívna, milá, príjemná a spoločenská. U letušiek je tiež veľmi dôležitá flexibilita. Musíte byť pripravené na prácu kedykoľvek, čo často znamená i odrieknutie sviatkov v kruhu rodiny. V ktorýkoľvek deň i hodinu vám môže byť oznámené, že jednoducho letíte do inej krajiny. Niekedy sa môže stať, že budete lietať aj 12 hodín, takže na jediné, na čo po lete pomyslíte, je posteľ. Preto by práca letušky mala byť pre vás skôr životným štýlom.

Výhody, ktoré ponúka táto práca sú však neporovnateľné s ostatnými profesiami. Dostanete sa do mnohých krajín, ktoré by ste za iných okolností nemali možnosť za celý život navštíviť. Navyše v niektorých leteckých spoločnostiach dostanete, ako ich zamestnanec, letenky zdarma. A to už ani nehovorím o tom adrenalíne na palube lietadla, ktorý tak mnohé z nás milujú. Aj keď je cesta k tomu, byť letuškou, ťažká, stačí len chcieť a váš sen si čoskoro splníte!

Foto: FreeDigitalPhotos.net

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!