Folklór patrí na Slovensku medzi najväčšiu pýchu krajiny. Každá oblasť, mesto, dedina, obec má svoj vlastný charakter a svoj vlastný folklór – kroje, hudbu, piesne, architektúru, zvyky, tradície, tance a nárečie. Od nepamäti chodili na dedinách bežne oblečení v kroji. Tento zvyk sa však vytratil, no do popredia sa dostávajú práve ľudové ornamenty.

Už dávno nie je pravidlom, že krojové motívy nosia len folkloristi. Nájdeme ich na rôznych kúskoch oblečenia takmer vo všetkých predajniach na Slovensku.

Šaty? Blúzka? Nie je problém!

V súčasnosti môžeme nájsť v predajniach veľké množstvo blúzok, ktorých rukávy či predná časť sú ozdobené folklórnym vzorom. Motívy výrobcovia čerpajú z odlišných kútov Slovenska. Často však smieme vidieť ornamenty zo Záhoria, Podpoľania, Tekova, Prievidze, Liptova či Horehronia. Tieto módne kúsky obohatené o folklórny vzor vieme skombinovať rozlične. K pútavým a pestrofarebným výšivkám stačí doladiť jednoduchý zvyšok oblečenia a náš outfit určite nezostane nepovšimnutým.

Slávnostná udalosť? Kombinujte!

Ako si už mnohí všimli, ani slávnostné róby sa tomuto štýlu nevyhli. Bývajú stále častejšie nosené na plesoch či iných spoločenských udalostiach. Ľudové vzory sú proste to, čo vám pomôže stať sa pôvabnou. Pokiaľ nemáte záujem o veľké a nepraktické šaty, využite hit tejto plesovej sezóny. Veľká dlhá sukňa skombinovaná jemným topom. Ak vášmu kúzelnému oblečeniu niečo chýba, dolaďte ho opaskom na sukňu. Ten môže mať samozrejme rozmanité typy, no keď chcete byť originálna, folklórny bude ten správny.

Chýba vám doplnok?

V dnešnej dobe už nič nie je nemožné a kúpiť sa dá takmer všetko. S touto myšlienkou môžeme opäť spojiť aj spomínaný vzor. Ten sa dá využiť ako módny doplnok. Veľké náušnice, ktoré majú tieto motívy, či čelenky na vlasy, sponky, šatky. Všetko! A ešte lepšie je to, že tieto doplnky sú už bežne dostupné v obchodoch. Preto ak máte chuť siahnúť po niečom neobvyklejšom a chcete tak byť in, tieto dodatky k outfitu vám s tým isto pomôžu.

Pokiaľ patríte k tej väčšine ľudí, ktorí svoj telefón nepustia z očí, je skvelý nápad vyrobiť, či zakúpiť si obal na telefón s ľudovou tématikou. Tie sú taktiež dostupné na internete či v niektorých kamenných obchodoch. No tvorivosti sa medze nekladú a vy si môžete vytvoriť svoj vlastný. Veď predsa byť jedinečným je výborné.

Folklór a tradície sú dôležitá časť našej histórie. Práve preto je dôležité, aby sme si ich uchovávali. Je skvelé, že sa nám to môže podariť aj formou módy pri každodennom nosení.

Foto: archív Diana Ďorďová

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!