Cholesterol je donekonečna omieľaná  téma. Aj malé dieťa vie, že táto látka nie je to najlepšie pre jeho telo. Je to však naozaj tak? Je v skutočnosti naozaj zabijak? Poďme svoje telo spoznať lepšie a uvidíme, aká pravda nakoniec vznikne.

Všetkého veľa škodí

Pokiaľ vám lekár povedal, že máte v krvi veľa cholesterolu, tak to začína byť alarmujúce. Ten vám totiž pri veľkom náraste môže zapchať cievy a to spôsobí nenávratné zdravotné problémy. Máme na mysli infarkt, či krvácanie do mozgu. Áno, to sa stáva keď  je ho príliš veľa. Na druhej strane je však táto nepôvabná  látka aj zdraviu prospešná. Vedeli ste, že sa do nás cholesterol nedostáva len prostredníctvom stravy? Naše telo si totiž vyrába aj svoj vlastný. A nesprávna strava len prispieva k zväčšeniu jeho množstva. A až toto je nebezpečné. 

Z toho vyplýva, že existuje viac druhov tejto nenávidenej látky. Poďme sa však pozrieť s akými všetkými máme tú česť.

  • Dobrý cholesterol je ľudové pomenovanie pre HDL. Tento zázrak nám tepny neupcháva, ale čistí, a tak nám zabezpečuje dobrý krvný obeh. Zaujímavé je, že čím je ho viac, tým je pre telo prospešnejší.
  • Zlý cholesterol, alebo menej známy názov – LDL. Má úplne opačné účinky ako jeho brat. Tepny zapcháva a tým znemožňuje prietok krvi. Čím ho máme v tele menej, tým sme šťastnejší.
  • Živočíšny cholesterol nájdeme v potravinách, ktoré konzumujeme každý deň (napr. vajíčka). Denná dávka by nemala presiahnuť 300 mg.

Pokiaľ sa stravujete pomerne zdravo a výška zlého cholesterolu vám aj napriek tomu stúpa, možno vám chýbajú v tele určité dôležité látky, ktoré  potrebujeme ku vzniku toho dobrého. Medzi ne patrí aj vitamín C. Doplniť do stravy by ho mali hlavne starší ľudia, pretože ich telesné funkcie sa časom spomaľujú. Dostatok dobrého cholesterolu pomôže pri rýchlejšom prietoku krvi. Ďalším pomocníkom je vitamín E. Pre dostatočný účinok je potrebné ho dopĺňať každý deň aspoň 3 mesiace. Vhodný bojovník je aj vápnik. Ten je v prvom rade ochrancom kostí, avšak priaznivo vplýva aj na krvný obeh. Doktori však veria aj niacínu. Ktorý údajne v ľudskom tele znižuje hodnoty zlého cholesterolu. Táto látka by sa mala užívať opatrne, pretože pri predávkovaní môže dôjsť k zdravotným komplikáciám.

Ako prekabátiť LDL

Pokiaľ máte nadváhu z iného dôvodu ako sú hormonálne problémy či invalidita, určite za to môže aj strava. Snažte sa upraviť ju tak, aby ste prijímali čo najviac rastlinných produktov. Ovocie a zelenina síce obsahujú cukry, ale nemajú v sebe živočíšne tuky, ktorých sa chcete zbaviť. Do svojho jedálnička by ste mali zaradiť olivový olej. Je to síce olej, avšak vďaka nenasýteným tukom si ho môžete dopriať  aj na studeno. Pôsobí výborne aj na trávenie a vylučovanie. Podstatný je samozrejme aj častý pohyb. Začnite prechádzkami a po čase sa určite rozbehnete.

Foto na titulke: Pixmac.sk, 11950mike – flickr

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!