Ak vás zamestnávateľ pozval na pracovný pohovor, máte už polovicu úspechu istú. Výberu vhodných kandidátov, ktorí vstúpia do užšieho kola totiž predchádza dôležitá selekcia na základe informácií zo životopisu. Ak ste uspeli v tejto fáze, máte už len krôčik k tomu, aby ste vaše vysnívané pracovné miesto získali. Preto je dôkladná príprava na pohovor do zamestnania viac než dôležitá a nemali by ste zabudnúť na žiadny detail.

V prvom rade je nesmierne dôležité zistiť si o danej firme alebo spoločnosti čo možno najviac informácií, aby ste vedeli odpovedať na prípadné otázky, ale hlavne vedeli flexibilne reagovať, ak budú zisťovať váš skutočný záujem o prácu. Stačí si prezrieť jej domovskú internetovú stránku, kde zistíte všetko potrebné, čo by vás mohlo zaujímať. Často kladenou otázkou na pohovoroch je práve tá, kde zisťujú, prečo práve v tej danej firme chcete pôsobiť? Práve vtedy vám môžu informácie o spoločnosti prísť vhod a rafinovane ich môžete využiť.

Na pohovor sa dostavte v čas. Je to nutnosť a vypovedá to o vašej zodpovednosti, ako aj o záujme získať pracovné miesto. Oblečte sa slušne, primerane na pohovor. To znamená ležérne oblečenie na bežné nosenie nie je prípustné, ak chcete zapôsobiť, je nevyhnutné obliecť si niečo serióznejšie. Pred vstupom do miestnosti si nezabudnite vypnúť telefón a vyhoďte žuvačku.

Nestresujte a buďte sebavedomá. Nie však prehnane, ale zdravo, aby ste zanechali príjemný dojem. Správajte sa milo a slušne, buďte čo najviac komunikatívna. Jednoslovnými odpoveďami vášho možného zamestnávateľa určite neoslovíte, odpovedajte dostatočne nahlas. Môže sa stať, že niektorá otázka vás vyvedie z rovnováhy. Snažte sa to nedať najavo a čo možno v najväčšej miere improvizujte. Nenechajte sa zaskočiť, keď sa jazyk pohovoru zmení na anglický. Pokojne si premyslite čo poviete a s využitím vašich doterajších vedomostí odpovedzte na otázku.

Dĺžka pohovoru závisí od samotného zamestnávateľa a spoločnosti. Netrvá však viac ako hodinu. Pripravte si dopredu otázky, ktoré vás zaujímajú ohľadom vašej budúcej práce. Vždy je na to vyhradený priestor a nepôsobí to dobre, ak nie ste schopná položiť ani jednu. Takto sa môžete prezentovať ako osoba, ktorá o prácu nemá absolútne záujem, čo môže predstavovať pre vás jedno veľké mínus. Nepýtajte sa na výšku platu hneď v prvej otázke, radšej sa usilujte zistiť čo najviac o náplni vašej práce, mieste pracoviska, ako aj ďalšie dôležité informácie, ktoré by mohli byť pre vás prínosné pri konečnom rozhodovaní. Často sa totiž stáva, že na pohovoroch uchádzač zistí, že mu pracovné podmienky vôbec nevyhovujú a stráca o pozíciu záujem. Neočakávajte, že o výsledku budete informovaná ihneď. Pred vami, ako aj po vás môžu byť vedené rozhovory s ďalšími uchádzačmi, preto v tomto prípade naozaj trpezlivosť prináša ruže.

Nakoniec už iba želáme veľa šťastia a aby vám tá vysnívaná práca priniesla očakávania a spokojnosť.