svetloNa prvé počutie taká banalita, svetlo je rovnako ako vzduch, voda či iné prírodné živly absolútne všade. Avšak tým, čo trpia príznakmi svetloplachosti, sa k tejto téme vyjadruje len veľmi ťažko. Svetloplachosť nepatrí k rozšíreným onemocneniam, postihuje len malé percento obyvateľstva, no aj tak dokáže človeku vážne narúšať naplánovaný denný harmonogram. Práve v spojitosti s vysvietenými vianočnými sviatkami, počas ktorých už aj sob so saňami mení farby a pospevuje koledy od výmyslu sveta, treba upriamiť pozornosť na to, pre koho každého sa môžu svetlá zmeniť v nočnú moru.

Ak patríte k tým, čo si nedokážu v tomto období odoprieť vonkajšie osvetlenie a celý vianočný stromček hýri všakovakými farbami, majte na pamäti, čo sa prechodom do vedľajšej miestnosti môže stať s vaším zrakom. Precitlivenosť na svetlo vás dokáže potrápiť v každom veku, preto si nenamýšľajte, že na také “srandy“ ste už stará. Väčšinou sa toto ochorenie spája s predznamenaním migrény alebo je príznakom zápalu mozgových blán, no nikto vám negarantuje, že vás nemôže potrápiť aj bez týchto diagnóz.

Citlivosť na svetlo sa “prebúdza“ buď pohľadom do intenzívneho svetelného zdroja alebo prechodom z jednej priestoru do ďalšieho. K najčastejším príznakom patrí rozmazané videnie, zaslzené, štípajúce oči, bolesť hlavy alebo mdloba. V takomto nečase je pre pacientov najvhodnejšie vyhľadať tmavú miestnosť a tento stav v pokoji preležať. Inak sa príznaky zintenzívnia, a okrem toho, že sa vám zhorší videnie, dostavia sa problémy s koncentráciou a precitlivenosť sa rozšíri aj na hluk a vône.

Ak lekári vylúčia rôzne zdravotné onemocnenia a svetloplachosť bude aj napriek tomu pretrvávať, existuje celý rad odporúčaní, ktorými sa citlivosť na svetlo zmierni, no z vášho života sa pravdepodobne tak skoro nevytratí. Predovšetkým sa vyhýbajte pohľadom do ostrých svetelných zdrojov, v čase letného priameho slnečného žiarenia noste šilt, znížte jas na počítači a televízii a u špecialistu sa informujte ohľadom samozafarbovacích okuliarov. Svetloplaché by sa nemali vyhýbať ani alternatívnej medicíne, osvojte si techniku očnej jogy a denne si doprajte šálku čaju z kustovnice čínskej. Nedovoľme svetlu, aby nás obmedzovalo!

Foto: pixmac.sk, karitsu – flickr

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!