introvertKaždý je jedinečný, všetci sme svojsky krásni, nenahraditeľní a za to, čo nás robí horšími, môže, samozrejme, len genetika. Niekto vraví, aj keď žiadna otázka do pléna nepadla, iný čuší, hoci by bolo vhodnejšie zreteľne a nahlas vyjadriť svoj názor. No práve o tom je život! Nemôžeme správať sa a vyzerať ako z jednej a tej istej kopírky, umreli by sme od nudy, ak by aj sused od vedľa, aj suseda oproti mali rovnaký názor na hlučné decká z ihriska. Nech je už každý taký alebo onaký, pravdou aj tak zostáva, že svet patrí viac extrovertom, ako introvertným náturám.

Schopnosť pohotovo reagovať na všetko, čo sa deje navôkol, rýchlo sa začleniť do kolektívu a s každým si nájsť aspoň jednu tému na hodinový pokec, to je presne tým, čo charakterizuje temperament extrovertov. V dnešnej rýchlej, uponáhľanej dobe majú jedno veľké plus, pretože svojím zmyslom pre flexibilitu a darom reči si okolo prsta obmotajú takmer každého.

Nežite v ulite, ale správajte sa ako hrdé introvertky!
Jednou z hlavných nevýhod, ktoré postihujú introvertné dámy, je neschopnosť nadviazať kontakt s extrémne sympatickým pánom, respektíve tieto dámy si do svojej osobnej zóny ľudí len tak ľahko nevpustia. Skúmajú, uvažujú, porovnávajú, systematizujú, vo všetkom si musia byť stopercentne istí, príliš sa kontrolujú a rozhodne dlhšie im trvá vysloviť svoj jednoznačný názor. Svojou hĺbkovou analýzou získavajú o všetkom podstatnom, aj nepotrebnom oveľa viac informácií, no neskutočne im to zaberá čas. Extrovert by im na to povedal, že žijú príliš úzkostlivo a vytvárajú si zbytočné bariéry, ktoré im nedovoľujú zhlboka sa nadýchnuť.

Lenže nech si každý melie svoju pravdu, introvertný život je vo viacerých sférach lepším než ten spontánny, flexibilný a extra, extra, extrovertný. Hoci introvertným osobám trvá dlhšie, aby zaujali isté stanovisko, vo veciach majú lepší prehľad, hierarchicky, nie chaoticky usporiadané hodnoty a tých, s ktorými sú v bližšom vzťahu poznajú do najmenšieho detailu. Málokedy ich niečo prekvapí, hútajú, predvídajú, vytvárajú si rôznorodé konšpiračné teórie a sú úžasnými pozorovateľmi.

Empatia, schopnosť vcítiť sa do situácie druhých, je to, čo im môže závidieť nejeden roztržitý extrovert. Chápu súvislosti a často robia oveľa menej životných chýb než komunikatívni králi dnešných čias. Ani prázdne, bezobsažné reči, ktoré ničomu a nikomu nedávajú logiku, v harmonograme hrdých introvertov rozhodne nenájdete!

Foto: pixmac.sk, SPX1MSD