Zdravie

Čo vás čaká pred laparoskopiou?

Aj vás lekár nepríjemne zaskočil výrokom, že vám odporúča laparoskopiu? Z jeho úst sa dozvedáte podrobnosti o vašom zdravotnom stave. Zároveň vám vysvetlí ako samotný zákrok prebieha a v čom spočívajú prípadné komplikácie. Nás ženy však väčšinou zaujímajú nielen fakty týkajúce sa samotnej operácie, ale zároveň sa trápime nad otázkami: „Čo všetko musíme absolvovať pred zákrokom?“. Nedajú nám spať otázky typu: „Kedy sa naplno zaradíme do bežného života?“. Skôr ako vám ponúkneme zopár skúseností, stručne si objasnime, čo sa pod slovíčkom laparoskopia skrýva.

Laparoskopia je operačný a diagnostický postup, ktorý je šetrný k nášmu telu. Ženy najčastejšie podstupujú laparoskopiu cysty alebo vaječníkov. Veľmi často sa používa pri diagnostikovaní problémov u žien, ktoré nemôžu otehotnieť. Pomocou niekoľkých malých rezov, CO2 a špeciálnych prístrojov lekári preskúmajú brušnú dutinu a v prípade potreby daný problém odstránia.

Čo všetko treba stihnúť pred samotným zákrokom?
V prvom rade musí každá pacientka absolvovať predoperačné vyšetrenia. Pacientka je hospitalizovaná deň pred plánovaným zákrokom, pričom žiadne výrazné zmeny sa v tento deň nekonajú. Stravovanie nie je špeciálne upravené avšak s tým rozdielom, že večera sa už nepodáva. Zvyčajne je zakázané vo večerných hodinách aj požívanie tekutín. Tieto záležitosti sú v kompetencii zdravotných sestier, ktoré vás so všetkým oboznámia. V popoludňajších alebo večerných hodinách nasleduje klistír. Táto záležitosť väčšinou trápi pacientky viac ako samotný zákrok. Avšak ženy, ktoré túto drobnú nepríjemnosť absolvovali, nakoniec zhodnotili, že to nie je nič strašné. Veľa závisí od prístupu zdravotníckeho personálu, ale verte či nie, zdravotné sestry to berú ako absolútnu rutinu. Okrem toho je dôležité, , aby žena bola oholená (najmä pri gynekologických zákrokoch). Staršie pacientky absolvujú túto procedúru v nemocnici. Mladšie ročníky to majú bez problémov, keďže väčšina žien sa bez holiaceho strojčeka nepohne ani na krok. Na noc vám ponúknu niečo na spanie. Je na vás, či to využijete alebo nie. Väčšinou tieto prípravky nezaberajú, pretože človek má predsa len obavy. Ráno pacientky podstúpia ďalší klistír a čakajú na samotný zákrok. Laparoskopia sa prevádza v celkovej anestézii. Zobudíte sa niekoľko hodín po operácii.

Chcete vedieť čo vás čaká po zákroku? Dozviete sa nabudúce.

Foto: Flickr.com