Už sme si čo-to povedali o základnej starostlivosti o pleť. Avšak čo ak chceme pre našu pleť urobiť čosi navyše? Popri základnej starostlivosti a to: čistení, tonizácii a hydratácii, môžeme dopriať našej pleti výživu, ale aj odstránenie odumretých buniek a hĺbkové čistenie. Samozrejme, v kozmetických salónoch vám tieto služby poskytnú vyškolené pracovníčky. To však neznamená, že ste odkázané na salóny. Zvládnete to aj úplne sama, v pohodlí svojho domova. Už každodenné čistenie pleti čistiacim gélom prípadne mliekom, bráni upchávaniu pórov. Raz do týždňa však použite aj píling, ktorý zbaví vašu pleť odumretých buniek a vaše póry vyčistí do hĺbky. Práve pri pílingu sa často rieši problém píling a mastná pleť. Ide skutočne o problém? Môže mať píling negatívny účinok na mastnú pokožku? Odpoveď je áno aj nie. Záleží na tom aký píling zvolíte na takýto typ pokožky. V prípade mastnej alebo citlivej pleti zvoľte jemnejší, ktorý obsahuje jemnejšie čiastočky, ktoré tak nedráždia pleť. Vyhnete sa tak začervenaniu alebo vzniku vyrážok, ktoré sa objavia na vašej pokožke práve kvôli zvýšenej tvorbe mazu. S používaním pílingu to určite nepreháňajte. Odstrániť odumretú pokožku je jedna vec, ale zdrať si ochrannú vrstvu, ktorá chráni našu pleť je vec druhá.

Výživu vašej pleti dodá maska, obohatená o vitamíny. Vaša pleť bude vláčna a vyživená. Maska môže mať rovnako čistiaci efekt. Niekomu vyhovujú zlupovacie masky, ktoré sa nanesú na pleť a po zaschnutí sa z pokožky opatrne zlupujú. Dámam so suchou pokožkou nemusí takýto typ masky vyhovovať. Môžu pociťovať nepríjemné pnutie pleti. V tomto prípade treba siahnuť po maskách s krémovou konzistenciou, ktoré sa nanesú na pleť, nechajú pôsobiť a následne sa zmyjú vlažnou vodou. Teplá až horúca voda sa neodporúča, pretože môže zbytočne pleť dráždiť a tak zvýšiť nadmernú tvorbu mazu, ktorá vedie k upchávaniu pórov, a teda k vzniku nerovností a nedokonalostí pleti. Masky sa odporúča používať maximálne 2x týždenne. Určite je dobré urobiť si jednu čistiacu masku cez víkend, po celom týždni, kedy je naša pleť vystavovaná znečistenému prostrediu. No a druhú masku, určenú na výživu, v strede týždňa. Určite však nepoužívajte masky viac ako 2x do týždňa. Stará dobrá veta, všetkého veľa škodí, je na mieste aj v tomto prípade.

Peknej pokožke dopomôžete aj správne zvolenou stravou. Životospráva má kúzelné účinky na kvalitu vašej pleti. Prirodzene, zelenina a ovocie zázračne prispievajú k dokonalej pokožke. Naopak sladkosti nielenže kazia chrup, ale aj spôsobujú predčasne starnutie pokožky. Dôvodom je nedostatočná tvorba kolagénu a následne tvorba vrások. Áno, toto všetko dokáže vaša obľúbená čokoláda. Neľakajte sa, nemusíte sa nadobro vzdať tejto pochúťky, škody dokáže napáchať iba jej nadmerná konzumácia. Takže na záver ešte raz jedna múdra veta: Všetko s mierou.

Foto: Flickr.com