Či si to uvedomujete, alebo nie, detská izba je pre našu ratolesť útočisko, ktoré by malo patriť len jemu. Samozrejme, že nie až tak doslovne. Rodič má povinnosť aj právo z určitej časti zasahovať do poriadku a diania sa v izbe. Dieťa si však svoje územie bráni. Je to jeho kúsok sveta, v ktorom sa má cítiť príjemne a bezpečne. Preto by mal byť detský nábytok a návrh detskej izby vopred dômyselne pripravený a s citom zrealizovaný.

Detská izba

Základným rozhodnutím je umiestnenie izby. Najlepším riešením a veľkým uľahčením neskoršieho rozhodnutia je vyhradiť bytový priestor detskej izby hneď po nasťahovaní. Aj v tom prípade, ak deti ešte nemáte v pláne. Izba môže dočasne slúžiť ako menší sklad vecí, alebo ju môžete vyhradiť dočasne pre návštevy. Poloha izby v byte, či dome môže byť daná veľkosťou miestnosti, svetlom padajúcim dovnútra, alebo dobrou dostupnosťou k toalete, či spálni rodičov, pre prípad zlých snov dieťaťa, ktoré by sa chcelo rýchlo dostať do bezpečia k matke a otcovi. Toto samozrejme nie je až také podstatné a nie vždy je podobné rozloženie priestorov reálne.

Zariadenie izby

Čo sa týka zariadenia izby, mala by sa brať do úvahy veľkosť priestoru v miestnosti. V návrhu izby by sa malo nachádzať rozloženie nábytku a voľnej plochy, ktorú dieťa bude využívať na hranie. Kusy nábytku ako posteľ, písací stôl a skriňa na oblečenie sú najväčšie a najobjemnejšie prvky izby, takže by mali byť dômyselne rozmiestnené, aby nebola izby preplnená, a aby sa v nej dalo voľne hýbať. Ak je izba príliš malá, nemala by sa zbytočne prepĺňať nábytkom. Skriňa na šatstvo sa napríklad môže uložiť na chodbu vedľa detskej izby, aby nebolo oblečenie ďaleko. Oproti skrini sa prípadne môže umiestniť zrkadlo v ktorom si dieťa môže oblečené veci na sebe obzrieť. Ak si syn, či dcéra nechce skúšať veci na chodbe, zrkadlo sa umiestni do detskej izby, kde nezaberie veľa miesta.