Tento diel venujeme najdôležitejším osobám v našich životoch – deťom.  Na čo treba myslieť ohľadom spánku detí? Aký matrac vybrať pre najmenších a ako im zariadiť detskú izbu, aby sa v nej dobre spalo, hralo a študovalo?

Zdravie na prvom mieste
Určite ste už zažili svoje dieťa, keď sa poriadne nevyspalo. Maličká tvárička s kruhmi pod očami, nervózne správanie a neposlušnosť spôsobená podráždenosťou. To sa deje, ak sa dieťa dobre nevyspí, keď ho trápia zlé sny alebo ho zo spánku ruší napríklad hluk. Ak však dieťa nespáva dobre dlhodobo, tak rovnako ako u dospelých, hrozí zhoršenie zdravotného stavu, a čo je horšie, aj poruchy rastu a vývoja detskej osobnosti.

Ideálna dĺžka spánku
Rodičia, ktorí narazili na problémový spánok svojho dieťaťa dobre vedia, že spánok najmenších sa veľmi rýchle mení počas pomerne krátkych časových úsekov života dieťaťa.  Každé dieťa spí inak, ale sú určité všeobecne odporúčané normy, do ktorých by mala i vaša ratolesť zapadať:
– deti vo veku 0-6 mesiacov spia 16-20 hodín denne
– deti vo veku 7-12 mesiacov spia  14 hodín denne (3 hodiny cez deň a 11 hodín v noci)
– deti vo veku 1 -3 roky spia 10-12 hodín
– deti v predškolskom veku spia 10-12 hodín
– deti v školskom veku 10-12 hodín.

Prečo nespíš, chrobáčik?
Čo robiť, ak vaše dieťa nespí potrebný počet hodín, prípadne má spánok zlý a pravidelne sa v noci budí? Rozprávajte sa s ním o tom, čo ho trápi, zistite napríklad, či nemá problémy s učiteľmi alebo so spolužiakmi. Ak nič podobné nezistíte, skontrolujte kvalitu matraca a postele. Pretože dieťa sa vyvíja i počas spánku venujte dostatočnú pozornosť práve matracu, na ktorom spí. Dbajte na to, aby bol matrac zdravotne nezávadný a prispôsobený spánku dieťaťa. Pre detský chrbátik je vhodný stredne tvrdý matrac, na trhu sa dajú zohnať i varianty strene tvrdý z jednej strany a mäkký zo strany druhej. Detské matrace sú určené do hmotnosti 20 kg a odporúča sa ukladať ich na pevný drevený a nepolohovateľný rošt. Ďalej dbajte na to, aby mal antialergické a termoregulačné vlastnosti a aby bol dostatočne vzdušný. Vynikajúce sú matrace, ktoré majú snímateľný poťah, čo ocenia hlavne rodičia, ktorých deti sa pocikávajú do postele.

Detský svet
Pri zariaďovaní detskej izby nesmieme zabúdať na to, že dieťa je „malý človek“ s inými potrebami ako dospelý. Detská izba je pre neho nielen spálničkou, ale aj miestom na hru, štúdium, je jeho útočiskom pred svetom dospelých, ale aj spoločenskou miestnosťou pre stretávanie sa s kamarátmi. Interiér by mal byť preto hravý, svetlý a pokiaľ možno čo najpriestrannejší. Pri zariaďovaní uprednostnite pastelové odtiene pre veľké plochy stien a žiarivé farby ako interiérové doplnky – jedine tak dovolíte dieťaťu nerušene fungovať v detskej izbe počas dňa i noci. Príliš žiarivé farby na veľkej ploche môžu pôsobiť rušivo, dieťa znervózňovať, dokonca v ňom môžu vyvolávať hyperaktivitu či agresivitu. Preto radšej žiarivé farby voľte ako doplnky – vankúše, rámy obrazov, lampičky a bežné detské dekorácie.

Pripravené v spolupráci s obchodom SEGUM.sk

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!