Je to tu! Konečne nastal čas v roku, kedy začínate uvažovať nad tým, kedy a kde sa uskutoční vaša tohtoročná letná dovolenka. Či v zahraničí, či na Slovensku, všetko má svoje pozitívne stránky, no mali by ste si zvážiť aj možné negatívne dopady. Nič nie je horšie ako zničiť si dovolenku zanedbaním prípravy.

Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre ubytovanie v Terchovej, Turecku či Maldivách, váš čas vyhradený na oddychovanie musí byť dokonalý a preto by ste mali myslieť v určitých smeroch dopredu a nenechať nič na náhodu. Nie nadarmo sa hovorí „Istota je guľomet,“ čo v obdobiach letných dovoleniek platí minimálne dvojnásobne.

Pred odchodom z domu za účelom rekreácie by ste nemali zabudnúť na viacero zabezpečení. Ak ostávate na Slovensku, stačí vám čo najlepšie si zabezpečiť byt a vyraziť. Viac opatrení je však potrebných pri vycestovaní do zahraničia. Väčšina ľudí cestuje ako skupina cez kanceláriu alebo agentúru a tá by mala vybaviť všetko potrebné za vás. No pozor! Aj ona vám dáva často na výber a konečné slovo máte stále vy.

Ak vám cestovky ponúkajú možnosť priplatiť si cestovné poistenie, neváhajte a pripoistite sa, pretože za určitých okolností by vám opačný prípad mohol spôsobiť veľké problémy. V konečnom dôsledku až predčasné ukončenie dovolenky a skorší návrat domov, čo by mohlo mať veľmi zlý dopad na váš zbytok leta.

Totižto, ak cestujete do zahraničia, lekári vás ošetria, o tom niet pochýb, no čo by to spravilo v prípade, že ste sa nepoistili, s vašim bankovým kontom, netreba pripomínať. Nie je na škodu uvoľniť pár eur navyše a mať istotu zabezpečenia.

Samozrejmosťou by malo byť zistenie pár základných informácii o krajine, do ktorej sa chystáte vycestovať. Nič nie je horšie ako prísť nevhodne oblečený na obed alebo spraviť urážajúci čin. Nie je potrebné naštudovanie podrobnej histórie spred nášho letopočtu, no zaužívané zvyky, tradície a etiketu daného štátu je dobré poznať aspoň okrajovo. Vyhnete sa tak nepekným pohľadom a spoločenskému faux pas.

Nezabudnite si zadovážiť slovník cudzích slov, ktorý vám môže pomôcť z pekelnej situácie, kedy si nebudete dať vedieť rady s domácim a vysvetliť mu svoje požiadavky. Pozdravy, čarovné slovíčka či pár zaužívaných fráz nie je ťažké sa naučiť ani naspamäť a to, že krajanom zaimponujete svojim záujmom o ich kultúru a život snáď netreba ani pripomínať.

Najdôležitejšiu vec, na ktorú by ste pred odchodom nemali zabudnúť, sú v neposlednom rade peniaze. Nie vreckové, za ktoré si kúpite suveníry a doprajete si večeru, no peniaze navyše v prípade núdze. Naozaj, nikdy neviete, čo sa môže prihodiť a ostať v cudzine bez peňazí, nie je žiadna zábava. Radšej ich majte pri sebe, strážte ich, no budete vedieť, že máte istotu. V opačnom prípade sa môže stať, že si budete búchať hlavu, prečo ste si len hotovosť navyše nezobrali. Nie v každej krajine a meste totižto nájdete bankomat.

Ak sa dobre zaopatríte, nenecháte si prípravu na poslednú chvíľu a dôležité veci budete mať nachystané, vaša dovolenka by sa mala zaobísť bez vážnejších komplikácií a vy si užijete slniečko a relax.

Foto na titulke: SXC.hu

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!