Výber vlastného bývania je jedným z najväčších krokov v živote človeka alebo v mnohých prípadoch partnerských párov, či rodiny. Rozhodnutia v oblasti bývania sa robia väčšinou je jeden či dvakrát za život, nie každý rok predsa kupujeme nehnuteľnosť. Keď už sa dostanete do situácie, že sa rozhodujete pre vlastné bývanie, musíte si v prvom rade vybrať medzi kúpou bytu alebo kúpou rodinného domu. Oba typy bývania majú svoje plusy aj mínusy. Ktoré pri vašich preferenciách prevážia?

Je záhrada pre vás?

Každá rodina má iné zvyky, iné záľuby a iný spôsob života. To je prvé, čo by ste mali zvažovať pri rozhodovaní sa. Ak patríte k ľuďom, ktorí milujú raňajkovať na slnkom zaliatej terase, cez deň čítať knihu a opaľovať sa a večer si dať pohár vína pri západe, porozmýšľajte nad domom so záhradou. Ak radšej cez víkendy chodíte z domu preč, trávite ho u rodiny, známych alebo v prírode, potom vám dom so záhradou nebude stopercentne slúžiť a zrejme vám postačí aj byt.

Náklady na bývanie

Zásadným rozdielom medzi rodinným domom a bytom sú mesačné náklady na bývanie. Na jednej strane si treba spočítať energie bytu a energie domu, ktorý napríklad v zime treba poriadne vykúriť. Do nákladov zarátajte aj práce okolo domu, ktoré sa budú rad za radom vyskytovať. V byte sa predsa len toľko práce nenájde a zvonku sa o opravy postará domovník, ktorý všetko zariadi zo spoločných peňazí.

Čas, ktorý máte

Ak ste nikdy predtým vo svojom živote nebývali v dome, zrejme neviete, koľko času zaberie upratovanie takého veľkého priestoru a ako dlho budete musieť robiť domáce práce okolo domu. V prípade, že nemáte na toto dostatok času, chuti a odhodlania, buď si budete musieť niekoho zaplatiť, alebo si radšej zvoľte jednoduchšiu cestu, a tou je byt. Ten máte uprataný a vyluxovaný do dvoch hodín a nemusíte usporiadavať pomaly každý týždeň rodinnú brigádu na domáce práce.

Foto: pixabay.com