Cestovanie

Doma v cudzom svete

24topženaNa Slovensku ste doma. Tu ste sa zrejme narodili, prežili asi pomernú časť života, uviazali sa, založili rodinu a vybudovali si zázemie. Slovenčina je vašim rodným jazykom, takže nemáte problém sa nikde dohovoriť. Viete, ako fungujú rôzne spoločenské systémy, rozumiete školskej výučbe, nemáte problém si vybaviť, čo potrebujete a nájsť si plnohodnotnú prácu. Viete si však predstaviť odsťahovať sa nie len do iného mesta, ale rovno aj iného štátu, kde nielen kultúra je odlišná, ale aj oficiálny jazyk?

Rozhodnúť sa žiť v inej krajine zväčša nie je úplne spontánne, no samozrejme, záleží od prípadu k prípadu. Často tomu predchádza dlhé plánovanie, príprava dokumentov a, čo je asi najdôležitejšie, finančné prostriedky. Ak sa rozhodujete, či ísť žiť do zahraničia, či nie a nikoho v danej krajine nemáte, mali by ste sa dobre pripraviť. Nikto na vás vo svete nečaká, bohužiaľ. Dôkladne si zistite, ako je to so zabezpečením ubytovania, či potrebujete nejaké špeciálne dokumenty, alebo sa zaobídete aj bez nich.

Mali by ste sa niekoľkokrát presvedčiť, či máte všetky dokumenty v poriadku a dávať si na ich platnosť a expiráciu naozaj pozor. Ostávať v nejakej krajine nelegálne by ste si mali poriadne rozmyslieť. Nielenže nebudete mať možnosť legálne pracovať, no po prípadnom vycestovaní z danej krajiny sa už ťažko vrátite späť. V takej situácii je jediným východiskom získať občianstvo, čo je napríklad v USA takmer neprijateľné a najjednoduchšou cestou je svadba s rezidentom krajiny.

V cudzom svete môžete pociťovať rozdiel najmä v tom, že sa nemáte na koho v prípade núdze obrátiť. Nech sa stane čokoľvek, ste na to samy. Ďalšou bariérou môže byť jazyk. Nech ho ovládate akokoľvek dobre, stále je cudzí a určite pocítite mierne nedorozumenia. Taktiež bude pre vás ťažšie niečo vybaviť, keďže systémy fungujú všade odlišne a nie vždy budete vedieť, kam máte ísť, čo povedať a koho sa opýtať. Život v zahraničí si vyžaduje poriadne sebavedomie, nebojácnosť a sebazaprenie.

Foto: pixmac.sk, Kinshuk Sunil – flickr