Vo svete sa stala prelomovou cestou, ako dosiahnuť ideálnu telesnú hmotnosť. Je dielom francúzskeho lekára Pierra Dukana. Vyvíjala sa viac ako 15 rokov. Za krátky čas si našla mnoho zástancov a nadšených bojovníkov s nadváhou.

Ako to funguje ?

Jej autor sa odvoláva na pôvod ľudskej rasy a na jednoduché zloženie potravy, ktorú tvorilo najmä mäso a zelenina. Túto metódu tvorí zdravý jedálny lístok. Rozdeľuje sa do 4 fáz, každá z nich vám postupne, prirodzeným spôsobom a najmä zdravo pomôže dosiahnuť vytúženú hmotnosť.

1. Fáza – útočná

Už podľa jej názvu je zrejmé, že sa začnú diať zmeny. Metabolizmus sa začína meniť a úbytok váhy je v prvých dňoch prekvapivo rýchly. Je nutné dodržať všetky zásady, aby nemala negatívny vplyv na organizmus.

Aké sú povolené potraviny ?

Je dovolené jesť ľubovoľné množstvo z nižšie uvedených potravín. Môžete si dopriať chudé hovädzie a teľacie mäso, hydinu a ryby. Vhodné sú aj vajíčka, bez žĺtka je možné konzumovať neobmedzené množstvo, ale ak máte chuť aj na žĺtka, v tomto prípade sú to maximálne 4 vajíčka za týždeň.

Mäso – chudý teľací rezeň, hovädzí steak, hovädzia sviečková, teľacie rebierka

Hydina – kura bez kože, morka

Vnútornosti – teľacia pečienka, kuracia pečienka

Údeniny – morčacia šunka, kuracia šunka, nízkotučná bravčová šunka

Koľko dní treba dodržiavať prvú fázu?

Ak by ste radi schudli maximálne 5 kg, je potrebné zotrvať 2-3 dni. Pokiaľ chcete schudnúť 5-15 kg mali by to byť 3-4 dni. V prípade, že je vaším cieľom zhodiť viac ako 20 kg je potrebné pokračovať po dobu 7-10 dní. Nikdy však nesmiete prekročiť interval 10 dní !

Nesmierne dôležité je dodržiavať pitný režim, a to minimálne 1,5 – 2 l vody denne. Zásobte sa umelými doplnkami vitamínov a minerálov, ktoré stratíte v tejto fáze diéty. Veľmi vhodným pomocníkom budú aj ovsené otruby, vločky, ktoré pomáhajú zachytávať a neskôr vylučovať tuky a cukry z tela von (1,5-2 pol. lyžice denne).

Platí zásada: povolených potravín môžte zjesť neobmedzené množstvo. Táto fáza je pre organizmus veľkou zmenou, nedajte sa však odradiť, druhá fáza je omnoho znesiteľnejšia.

2. Fáza – výletná

Už jej samotný názov napovedá, že bude lepšie. Nastáva obdobie striedania bielkovinových a bielkovinovo-zeleninových dní. Povolené sú v tomto prípade rajčiny, kaleráb, zeler, reďkovky, kapusta, brokolica, pór, karfiol a mrkva. Zvýšte pitný režim nad 2 litre vody denne. Táto fáza potrvá až do dosiahnutia požadovanej hmotnosti.

3. Fáza – konsolidačná

Je nesmierne dôležitá. Pri každej diéte časom dochádza k neželanému jo-jo efektu. Dukanova diéta nie je výnimkou. Táto fáza vám pomôže prekonať neželaný návrat už zhodených kilogramov. Platí jednoduchý vzorec: 1 stratený kilogram = 10 dní v konsolidačnej fáze. Môžete sa potešiť pridaním ovocia ( okrem banánov, hrozna, orechov), avšak v menších množstvách. Váš jedálniček si môžete obohatiť aj dvomi krajcami tmavého celozrnného chleba, tvrdým syrom a škrobovými jedlami z ryže, šošovice, zemiakov a cestovín.

A navyše máte umožnené zjesť dve jedlá za týždeň podľa vlastného výberu. Dôležité je, aby tieto dni nenasledovali po sebe.

4. Fáza – stabilizačná

Je čas, kedy si môžete oddýchnuť od pravidiel. Dodržte raz do týždňa čisto bielkovinový deň. Ak si chcete váhu udržať, je potrebné naďalej dodržovať zásady zdravej stravy a pravidelnú telesnú aktivitu.

Foto na titulke: Pixmac.sk, naturalbornstupid, jdxyw – flickr

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!