Nechať si pomenovať po sebe hviezdu nie je pre bežných smrteľníkov jednoduché. Buď musíte byť super bohatí, alebo počas svojho života urobiť niečo, na základe čoho po vás pomenujú vesmírne teleso bez toho, aby ste o to požiadali. Známy zosnulý spevák skupiny Queen, Freddie Mercury sa síce tohto činu nedožil, no po jeho smrti, k výročiu jeho nedožitých 70.-tych narodenín, v lete 2016, bol po ňom pomenovaný Asteroid 17473, ktorý nikdy nezasiahol Zem.

Ak patríte k Mercuryho fanúšikom alebo ak len uznávate jeho prínos k rock’n’rollovej hudbe, myslíte si, že je pomenovanie neznámeho asteroidu po takej veľkej hviezde ako bol Frieddie Mercury dostačujúce? Umelecký vplyv, aký mal hitman skupiny Queen sa nedá poprieť. Jeho špecifický životný a hudobný štýl by si zaslúžil omnoho dôležitejšie a známejšie vesmírne teleso, ktoré by nieslo meno Frieddieho Mercuryho.

Pozrite si zoznam vesmírnych telies, ktoré svojim zložením či vlastnosťami majú čo-to metaforicky spoločné s Mercuryho životom. Aj napriek tomu, že ich premenovanie je takmer nemožné, práve tieto telesá sú akoby prierezom Mercuryho v rôznych obdobiach jeho speváckej kariéry a dokonale vystihujú jeho charakter.

Strelec B2

Bujarý život Freddieho Mercuryho bol neprehliadnuteľný. Bláznivé večierky, extravagantné obliekanie a v neposlednom rade zhýralý partnerský život s mužmi. Ozajstný hviezdny život v zmysle hesla Sex, drogy a rock’n’roll.

Presne taký charakter má molekulárny plynový oblak Strelec B2, ktorého obsah je zložený z niekoľkých biliónov litrov alkoholu. Príznačné pre frontmana Queenu, čo poviete? Strelec B2 má rumovú vôňu a malinovú chuť.

Fanúšikovia Freddieho Mercuryho si určite pamätajú historku o tom, ako sa princezná Diana prezlečená za muža dostala s Mercurym do gay baru. Na podobné výstrelky bola zrejme Freddiemu potrebná nejaká tekutá guráž. Prečo teda nepomenovať plynový oblak Strelec B2 po speváckej hviezde milujúcej alkohol, Freddiem Mercurym?

strelec-b2

SDSS J090745.0+024507 alebo aj “Vyhnanec”

Hviezda SDSS J090745.0+024507 narazila vo vesmíre na čiernu dieru, čo sa jej stalo osudnou a tento náraz spôsobil jej vystrelenie do Mliečnej dráhy. Táto hviezda má neuveriteľne vysokú rýchlosť a je označovaná aj ako “Vyhnanec”. Bohužiaľ, bude putovať galaxiou až kým sa v jej vzdialených kútoch nestratí.

Práve toto “putovanie” hviezdy SDSS J090745.0+024507 cez vesmír môžeme prirovnať ku speváckej kariére Freddieho Mercuryho, ktorá nabrala závratné obrátky. Skupina Queen na čele s Freddiem Mercurym implikovala viaceré hudobné prvky a aj celé štýly do svojej tvorby a mala tak dopad na spoločnosť aj v iných, ako len hudobnom smere.

Aj sám Mercury prirovnal seba samého k “padajúcej hviezde letiacej vesmírom” vo svojej pesničke Don’t Stop Me Now z roku 1978. Prezývka tejto hviezdy je “Vyhnanec”, korým bol aj Mercury, ktorý bol doslova čiernou ovcou na baletnej škole. Tak prečo by hviezda SDSS J090745.0+024507 nemohla niesť pragmatickejšie meno? Napríklad Hviezda Freddieho Mercuryho.

sdss-j090745-0024507

SN 1987A

Vynájdenie teleskopu umožnilo sledovať explózie hviezd vo vesmíre. Avšak, prvou voľným okom viditeľnou explóziou vo vesmíre bol výbuch supernovy SN 1987A. Táto hviezda a jej explózia sa odohrala tak blízko planéty Zem, že celý jej priebeh od výbuchu až po úplný zánik hviezdy bolo možné sledovať.

Len jediný deň po tom, ako sa singel The Great Pretender vo februári roku 1987 dostal do rádii ako singel, dopadla na Zem žiara z explózie supernovy SN 1987A. Aj kariéru Freddieho Mercuryho mohlo ľudstvo sledovať od jej začiatku, až po smutný zánik. Už v období jeho AIDS ochorenia v pesničke The Show Must Go On z roku 1990 sa vyslovil, že jeho úsmev sa nikdy nerozpadne. Jeho žiara na Zem dopadla už veľmi dávno. A ešte stále pretrváva.

sn-1987a

NGC 371 alebo “Červená ruža”

Frieddie Mercury bol počas svojho života milovníkom ruží. Na znak vyznávajúcej pamiatky sa členovia Mercuryho fanklubu rozhodli v roku 1994 darovať rodine a priateľom speváka skupiny marhuľovo ružovú ružu, Tá na základe ich iniciatívy odvtedy nesie meno Freddieho Mercuryho.

NGC 371 alebo aj obrazné meno Červená ruža sa nazýva vesmírne teleso, ktoré je zhlukom miliónov hviezd, okolo ktorého je jasno viditeľný červený plyn. Práve preto nesie toto teleso okrem oficiálneho názvu NGC 371 aj to druhé – Červená ruža. Nebola by to symbolická pocta pomenovať práve teleso pripomínajúcu ružu menom Frieddie Mercury na znak jeho lásky k ružiam?

ngc-371

Hmlovina “Mačacie oko”

Okrem ruží a bujarých nikdy nekončiacich párty miloval frontman skupiny Queen aj mačky. Mercury sám o sebe niekoľkokrát počas svojej kariéry povedal, že nebol povahou, ktorá by bola jednoduchá na spolužitie, čo môžeme povedať aj o mačkách.

Hmlovina doteraz pomenovaná “Mačacie oko” je tak jedným z kandidátov na pomenovanie po Frieddiem Mercurym. Veď spevák sa nikdy netajil jeho láskou k mačkám. Svoju nehynúcu lásku ku svojej mačke Delilah vložil aj v roku 1985 do projektu Mr. Bad Guy, na ktorom pracoval individuálne, bez skupiny Queen. Venoval ho všetkým milovníkom mačiek vo vesmíre. “Mačacie oko” je preto skvelým adeptom pre meno Freddie Mercury.

hmlovina

Článok bol pripravený v spolupráci s online obchodným centrom ShopAlike.sk.