Skúsme sa preniesť o pár rokov dozadu. Garážovým bránam a dverám sa nevenovala žiadna veľká pozornosť. Doba sa však zmenila a garážové brány sú dôležitou súčasťou samostatnej garáže alebo rodinného domu. Pri ich výbere kladieme dôraz na vonkajší dizajn, ale aj bezpečnosť a celkovú kvalitu. Nikto z nás nechce prísť o svojho štvornohého tátoša či praktické vybavenie v podobe elektrického náradia a pracovných nástrojov či prostriedkov.

Garážové vráta sa produkujú vo viacerých verziách. Pri výbere treba zohľadňovať praktické požiadavky, ktoré od garážovej brány očakávate. Cena by nemala byť jediným kritériom pre váš výber. Garážové vráta sú investíciou, ktorá vám môže slúžiť dlhé roky, preto jej výber nepodceňujte.

Garážové dvere sú vyrábané ako výklopné, rolovacie alebo sekcionálne garážové dvere. Pričom sekcionálne, nazývané aj sekčné dvere sú vyrobené z materiálov, ktoré zohľadňujú podmienky vo vykurovanej garáži a poskytujú väčšiu mieru bezpečnosti. Skromnejší sa uspokoja s ručným ovládaním, avšak čoraz viac zákazníkov siaha po automatických otváracích systémoch, ktoré fungujú na diaľkové ovládanie.

Výklopné dvere sú najlacnejšou a najjednoduchšou variantou dverí garáže. Preto ak nedisponujete garážou v rodinnom dome alebo garáž je nevykurovaná, vaše požiadavky dokonale splnia výklopné garážové dvere.

Drahšou, ale zároveň kvalitnejšou alternatívou sú sekcionálne garážové dvere. Sekčné dvere sa vyrábajú v štandardizovaných rozmeroch bez izolácie alebo so zateplením. Siahnuť môžete po klasickom lamelovom alebo kazetovom dizajne. Cenovo najdostupnejšie sú neizolované sekčné garážové vráta. Vo väčšine prípadov sú zhotovené so spodnou tesniacou gumou. Výrobcovia myslia aj na bezpečnosť pri zatváraní. Teda dvere sú prispôsobené tak, aby nedošlo k zovretiu prstov. Ak je vaša garáž vykurovaná a chcete zabrániť úniku energie, jednoznačne siahnite po zateplených verziách garážových brán.

Majitelia priemyselných garážových vrát často siahajú po garážových doplnkoch. Využitiu sa tešia vyrovnávacie mostíky, závory a zábrany.