Všetko bolo povedané a predsa ešte veľa nevieme… hormonálna antikoncepcia

O hormonálnej antikoncepcii či kontraceptívach všeobecne sa toho napísalo naozaj veľa. Stačí zadať správne slovo do internetového vyhľadávača alebo otvoriť časopis určený ženám a dozvieme sa naozaj všetko, čo potrebujeme.

Napriek tomu je zarážajúci fakt, že mnohé užívateľky hormonálnej antikoncepcie vôbec netušia ako funguje a dopúšťajú sa mnohých omylov. Je doslova na zaplakanie, keď sa mladá žena v internetovej gynekologickej poradni spýta, či nemôže otehotnieť ak užíva hormonálnu antikoncepciu a pri milovaní používajú kondóm alebo prerušovanú súlož.

Poďme však po poriadku. Aké sú hlavné funkcie hormonálnej antikoncepcie? Prvou dôležitou funkciou je, že blokuje ovuláciu, teda zabraňuje uvoľneniu vajíčka. Druhou úloha spočíva v tom, že mení charakter cervikálneho hlienu, čím zabraňuje spermiám vstúpiť do dutiny maternice. Tretia zabraňuje uchyteniu oplodneného vajíčka.

Tento druh antikoncepcie má veľa výhod, ale i nevýhod. Odborníci upozorňujú predovšetkým na riziko trombózy, ktoré môže nastať už žien s rizikovými faktormi. Nevýhodou je aj to, že nechráni pred sexuálne prenosnými chorobami. Výhodou je predovšetkým vysoká účinnosť, ktorá sa pohybuje okolo 99 percent. Znižuje riziko mimomaternicového tehotenstva, množstvo zápalov, intenzitu krvácania a bolesti. Okrem toho zabraňuje vzniku niektorým druhov rakoviny. Ide najmä o rakovinu vaječníkov a maternice.

Hormonálnu antikoncepciu sa odporúča užívať od prvého dňa menštruácie a žena je chránená okamžite. Interval užívania je 21 dní a potom nasleduje sedemdňová prestávka, kedy dochádza k tzv. pseudomenštruácii. Samozrejme ochranný efekt je plne zachovaný aj počas neužívania tabliet. Novinkou sú tabletky, ktoré skracujú obdobie krvácania zo siedmych na štyri dni. To znamená, že tabletky užívame 24 dní a 4 dni predstavuje prestávka.

Hormonálna antikoncepcia je viazaná na lekársky predpis, preto ak sa chystáte dať si predpísať antikoncepciu, zverte sa do rúk odborníka. Dá vám nielen potrebné informácie, ale predpíše vám antikoncepciu šitú na mieru. A nezabúdajme na fakt, že pokiaľ užívame tabletky v pravidelný čas, nenastala hnačka či zvracanie a neboli nám predpísané niektoré druhy antibiotík hormonálna antikoncepcia predstavuje maximálnu ochranu, ktorú nie je nutné ničím dopĺňať.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!