Zdravie

Hummus si vás získa

Počuli ste už o hummuse? Ak ešte túto superpotravinu nepoznáte, ani neviete, o čo všetko prichádzate. Hummus je „dip“ (slovo prevzaté z anglického jazyka, ktorého doslovný preklad je ponorenie), ktorého nutričné zloženie na sto gramov pozostáva až z ôsmich gramov proteínu, desať gramov tukov a štrnásť gramov sacharidov. Hummus je mix cíceru, citrónovej šťavy, olivového oleja a soli. Jeho pravidelným zaradením do jedálneho lístka si pomôžete pri ustálení hladiny cukru v krvi.

16topzena
Pozitíva hummusu

Okrem iného je hummus skvelým zdrojom železa, ktorého príjmom si zvyšujete vašu energiu, a teda budete mať väčšiu chuť na cvičenie. Hlavnou prísadou hummusu je cícer, čo je bezlepková strukovina, ktorá pomáha znižovať cholesterol. Hummus je bohatý aj na zinok, kalcium i magnézium a je zdrojom vlákniny. Jednoducho povedané, pridaním hummusu na svoj tanier si dávate do organizmu množstvo vitamínov, skvelé nutričné zloženie, pozitívne účinky a úžasnú chuť zdravej potraviny.

Pri konzumovaní hummusu sa vám nestane, že by ste sa ho presýtili alebo sa vám zunuje. Najrozšírenejší je hummus bez príchute, no môžete si ho obmieňať. Vyskúšajte hummus s avokádom, cesnakom, sladkým zemiakom (batat), chilli, cherry paradajkami či s jalapeňos. Ak ste milovníkom tortíl, čipsov, pita chlebu alebo obyčajného pečiva (ktorého zdravšou náhradou je určite bezlepkové pečivo), zvoľte k nim namiesto masiel, smotanových či iných nátierok, barbeque alebo horčicových omáčok práve hummus. Uvidíte, ako si jeho chuť zamilujete.

Tým, že má hummus vysoký podiel proteínu, dokáže vás dostatočne zasýtiť a nebudete sa už o krátky čas cítiť hladný. Vyskúšajte si nahradiť vašu zvyčajnú večeru surovou zeleninou s hummusom. Dokonale sa k nemu hodí zeler, cherry paradajky, uhorka či mrkva. Zaraďte hummus do vašich stravovacích návykov pokojne aj počas tehotenstva.

Ilustračné foto: pixabay.com