Bývanie

Hypotekárne úvery

Aktuálna situácia na Slovensku nás núti financovať bývanie prostredníctvom hypotekárnych úverov či úverov na bývanie. Jednoducho, nemáme inú možnosť. Hypotekárny úver nie je jednoduchá záležitosť, preto mu treba venovať patričnú dávku pozornosti.

Hypotekárne úvery možno využiť na kúpu nehnuteľnosti alebo jej časti, výstavbu nového obydlia, prípadne na splatenie iného úveru, ktorý bol investovaný do nehnuteľností. Bankový trh poskytuje viacero druhov hypoték, pričom novinkou je americká hypotéka.

Samotnej žiadosti o hypotéku predchádza niekoľko krokov, ktoré by sa nemali podceniť. Najskôr sa oboznámte s ponukou bánk v tejto oblasti. Využite internet prípadne prospekty, ktoré nájdete priamo v banke a môžete ich preštudovať v pohodlí domova. Všímať by ste si mali predovšetkým výšku úroku a dobu, za ktorú je potrebné úver splatiť. Na základe získaných informácii si vytypujte banky, ktoré vás svojou ponukou najviac oslovili. Dohodnite si termín návštevy. Odborní pracovníci vám poskytnú požadované informácie. Nezabúdajte, že v tejto situácii stonásobne viac ako v iných prípadoch platí, že sa treba podrobne pýtať a žiadať dôkladné vysvetlenia, nakoľko hypotéka nie je lacnou a jednoduchou záležitosťou.

Pred samotným podaním žiadosti je nevyhnutné skompletizovať všetky potrebné doklady. Buďte pripravení na to, že banka bude od vás požadovať kúpnu zmluvu a výpis z katastra nehnuteľností ak nehnuteľnosť kupujete. Samozrejmosťou sú doklady informujúce o vašom príjme a ocenenení nehnuteľnosti, pričom niektoré banky vyžadujú ocenenie nehnuteľnosti vlastným znalcom. Pri stavbe novej nehnuteľnosti alebo rekonštrukcii treba naviac predložiť stavebné povolenie, projekt a rozpočet stavby.

O forme splácania je povinná informovať vás banka. Pričom máte k dispozícii formy akými sú anuitné, degresívne a progresívne splácanie.

Banky ponúkajú širokú škálu poskytovaných hypoték. Mladé rodiny môžu využiť hypotéky pre mladých alebo príspevky štátu či znížené úrokové sadzby v prvých rokoch splácania.

Výhodnou formou čerpania úveru na bývanie je stavebné sporenie s možnosťou neskoršieho čerpania úveru. Pri samotnom sporení nám štát za určitých podmienok poskytuje štátnu prémiu. Hlavnou výhodou je, že ak sa rozhodnete čerpať úver na bývanie, banka vás nebude preverovať. Stavebné sporenie je nevýhodné najmä vtedy, ak sa ho rozhodnete vypovedať pred stanoveným zmluvným termínom.