Príchod dieťaťa do rodiny si vyžaduje omnoho viac práce a príprav, ako si možno na začiatku myslíte. Jednou z najdôležitejších vecí je zariadenie detskej izby, ktorá bude doslova s dieťaťom postupom času rásť. Tu určite budete stáť pred dilemou, ako zariadiť interiér vášmu potomkovi. Myslite dopredu!

Pre tých najmenších

Dieťa rastie veľmi rýchlo a je úplne bežné, že prvé mesiace bude spávať v izbe s vami. Do svojej vlastnej detskej izby sa premiestni plus mínus, keď bude mať pol roka a pomaly už bude chodiť štvornožky a o ďalších pár mesiacov sa začne stavať na nohy. Skúste sa preto ešte pri takto malom dieťati vyhýbať v izbe nábytku s ostrými hranami. Na začiatku ešte nie je potrebné zaplňovať priestor veľkými skriňami či množstvom doplnkov, ktoré budú zbytočne dieťa lákať ich zničiť. Ušetríte si tak množstvo práce. Zapojte však do izby hračky či doplnky rozvíjajúce detské myslenie, motoriku a pozornosť.

Pre starších

V prípade, že už zariaďujete detskú izbu staršiemu dieťaťu, doprajte mu dostatok priestoru na pracovné, a teda školské, povinnosti. Nech má dostatok miesta na domáce úlohy, kreatívne seba-rozvíjanie či kútik na čítanie. Ak postrádate miesto, zamyslite sa a zvážte poschodovú posteľ, ktorá vám umožní pod priestorom postele vložiť pracovný stôl. Nezabudnite však na dostatočné osvetlenie, nech sa dieťa príliš rýchlo neunaví a nestratí pozornosť.

Do detskej izby v žiadnom prípade nepatrí televízia, ktorá by zbytočne dieťa vyrušovala. Snažte sa aj o to, aby nábytok a posteľ nezaberali celú plochu izby a dieťa malo dostatok miesta na hranie sa, tancovanie, keď sa nikto nepozerá či stavanie bunkrov. Snažte sa podporovať vaše dieťa v kreatívnom myslení a nechajte ho, nech si izbu dotvorí aj samo. Vlastnoručne vyrobené dekorácie, výber farieb či doplnkov urobí z jeho detskej izby perfektné útočisko, kde bude rád tráviť svoj voľný čas.

Foto: pixabay.com