Zdravie

Inhalátor pre deti ako účinný bojovník proti zadnej nádche

Keď môj starší syn začal chodiť do škôlky, trápili nás časté nádchy a zápaly dýchacích ciest. Bol to začarovaný kruh. Dieťa bolo týždeň doma s chorobou, potom týždeň v škôlke a choroba sa opäť vrátila. Takto sa to ťahalo niekoľko mesiacov, až nevýrazný zápal prerástol do chronickej zadnej nádchy.

Zadná nádcha je strašiakom každého rodiča

Kto sa s týmto problémom stretol vie, že zadná nádcha je ten typ nádchy pri ktorej netečú sople. Dieťa pôsobí relatívne zdravo a kašeľ nemusí byť nutným príznakom tohto ochorenia. Hlavným problémom sú zatekajúce sople a zväčšená nosná mandľa.

Môj syn v noci strašne chrápal. Prerástlo to do takého rozmeru, že mu v noci vynechával dych a trpel serióznym spánkovým apnoe. Hrozilo mu nedostatočné okysličenie mozgu. Ďalšou komplikáciou tejto diagnózy je väčší sklon detí k astme

Ako detský inhalátor pomáha liečiť choroby dýchacích ciest?

Tento stav vznikol aj napriek dlhodobo opakovanej antibiotickej liečbe. Keďže som odmietla syna aj naďalej liečiť antibiotikami, začali sme sa venovať prírodnej medicíne. Chápem, že tento druh liečby nie je pre každého. Zvolená homeopatická liečba spolu s dlhodobým používaním inhalátora a preplachovaním nosa konvičkou u nášho vtedy 4 ročného syna zabrala.

Niekoľko faktov o efektívnej inhalácii

Princíp inhalácie spočíva vo vdychovaní aerosolu, alebo ak chcete drobných kvapiek, ktoré sú nositeľom liečiva. Ako liečivo sme v našom prípade použili minerálnu vodu Vincentku, ale môžete vyskúšať aj fyziologický roztok chloridu sodného – NaCl 0,9 %. Povolené sú aj liečivá ako Bromhexin, Mucosolvan a pod. Použitie týchto liečiv však najprv konzultujte so svojim pediatrom.

Inhalácia alebo naparovanie? Čo je lepšie?

Pamätáte sa na naparovanie nad horúcim hrncom? Bežné metódy našich mám nemuseli byť tým najlepším, čo sme mohli absolvovať. Pri naparovaní totiž vdychujeme oveľa väčšie častice ako pri inhalácii. Väčšie kvapôčky vody sa tým pádom nedostanú do dolných dýchacích ciest a metóda je menej účinná.

Pri inhalácii drobné čiastočky aerosolu prenikajú až do dolných dýchacích ciest a pľúcnych alveol. Inhalácia je účinným bojovníkom pri suchom kašli, pretože sa pri nej zvlhčujú povrchy problematických slizníc a dieťaťu sa uľaví najmä v začiatkoch choroby.