Jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré v živote robíme, je výber profesie, ktorej sa chceme venovať. To môže ovplyvniť nielen cesta, ktorou sa budete uberať, ale aj školu, ktorá vás oprávni vykonávať danú činnosť. Nie každá profesia si však vyžaduje to, aby ste študovali na vysokej škole. Dnes je ale už zvykom, že na univerzitu si podáva prihlášku takmer každý maturant. Je ale titul naozaj dôležitý pre každého?

Titul je jedinou zámienkou

Ak sa prihlasujete na vysokú školu len preto, aby ste si získali titul len preto, aby ste mali písmenká pred menom, zrejme sa vám neoplatí strácať tri alebo dokonca až päť rokov štúdium, ktoré vám v podstate nič do života nedá. Za toto obdobie môžete robiť niečo zaujímavejšie, čo vás niekde posunie a naučíte sa či zažijete omnoho viac. Možno síce bez titulu, ale bude to mať pre vás omnoho väčší význam a osobnostný prínos.

Zaujmite skúsenosťami

Vysokoškolský titul je dôležitý pre tých, ktorí by svoju prácu jednoducho nemohli vykonávať bez vzdelania, avšak v poslednej dobe začali vznikať odbory, ktoré len produkujú ľudí s titulmi bez nejakého vyššieho vzdelania, čo by mohlo urobiť z človeka špecialistu. V takomto prípade je prax a pracovná skúsenosť omnoho dôležitejšia ako vyštudovaná vysoká škola. Hard skills ako sú určité vedomosti sa naučíte rýchlo, ale soft skills, čo sú návyky osobnosti, je náročnejšie získať a práve tie sa naučíte počas odpracovaných rokov.

Takže to, či je potrebné študovať, záleží od toho, čo chcete v živote robiť. Výhodou denného študovania je to, že máte status študenta a s tým aj patričné výhody. Množstvo dospelých ľudí však musí študovať diaľkovo, na čo sa tieto výhody nevzťahujú. Dobre si rozmyslite, či sa vám oplatí zaplatiť poplatky a tráviť niekoľko rokov učením sa. Potenciálneho zamestnávateľa dokážete zaujať aj inými prednosťami ako titulom.

Foto: pixabay.com