Škola, práca, rodina, koníčky. Deň má len dvadsaťštyri hodín, no často si prajeme, aby ich mal aspoň o pár viac. Z každej strany na nás kladú požiadavky, očakávajú perfektné výsledky. Je veľmi ľahké podľahnúť stresu – z nedostatku času, z množstva nesplnených úloh, z možných komplikácií. Zbaviť sa stresu sa môže zdať byť náročné – pravda je však pravým opakom. Pomocou pár overených trikov a jednoduchého spôsobu eliminujete napätie ešte pred tým, než sa z neho zbláznite.

  1. Identifikujte stresory

Najdôležitejšie je zamyslieť sa nad tým, čo vám spôsobuje stres. Zoberte si pero a papier a spíšte desať stresorov – aktivity, ľudí, ale aj drobnosti, ktoré vám zabraňujú v pokojnej každodennej práci.

Identifikovanie problému je vždy kľúčom k jeho riešeniu – takto si uvedomíte, kto alebo čo zapríčiňuje napätie.

  1. Ako to môžem zmeniť?

Niekoľkokrát si prečítajte svoj zoznam a nad každou položkou popremýšľajte. Je to skutočne dôvod, prečo by ste mali byť v strese? Prečo takáto maličkosť ovplyvňuje vašu prácu a výsledky?

Krok za krokom. Začnite od prvého bodu v zozname a každý deň sa snažte odstrániť alebo aspoň znížiť vplyv, ktorý na vás má. Po čase zistíte, že stres bol zbytočný, každú chybu dokážete opraviť a ani vaša strašidelná šéfka nie je taká strašidelná.

  1. Prokrastinácia a neorganizovanosť

Všetci to robíme – dôležité úlohy presúvame zo dňa na deň, z týždňa na týždeň. No odrazu sa objaví deadline a čas sa nedá vrátiť späť. Dvadsaťstranový referát alebo štúdiu je takmer nemožné napísať za jeden deň – a niet divu, že človek podľahne stresu.

Samozrejme, že nikomu sa nechce robiť projekty mesiace dopredu, no keď už začnete v predstihu, keď príde čas odovzdať prácu, budete sa mať od čoho odraziť.

Rovnako dôležitá je aj dobrá organizácia – ako času a prostriedkov, ktoré potrebujete na zadanú úlohu, tak aj pracovného priestoru; stôl plný zbytočných papierov a šálok od kávy len rozptyľuje.

  1. Spomaľte a nadýchnite sa

Najrýchlejší spôsob, ako aspoň dočasne znížiť stres je poriadne nadýchnutie. Na päť minút sa zastavte, zavrite oči a skúste myslieť len na dýchanie.

Metóda 5-5-5 – teda nádych trvajúci päť sekúnd, zadržanie dychu na ďalších päť sekúnd a následné päťsekundové vydychovanie – zaručene spomalí búšiace srdce.

Úplne sa zbaviť stresu je takmer nemožné – neustále sa stretávame so situáciami, v ktorých nevieme, čo máme robiť a ako reagovať, čo prirodzene spôsobuje stres. No dôležité je nepodľahnúť mu a nenechať sa ním ovládať – lepšie je čo najskôr sa ho zbaviť!

Foto: pixabay.com

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!