Smutnou pravdou je, že niektorí ľudia žijú, aby mohli jesť. Trápi vás vaša postava či máte problém s tým, že vám býva po určitom jedle nepríjemne? Zamyslite sa nad tým, ako sa pozeráte na jedlo a aká je jeho úloha vo vašom živote. Jete preto, aby ste prežili alebo žijete pre to, aby ste sa mohli najesť? Základnou funkciou jedla je dodať vášmu telu energiu na to, aby fungovalo a malo dostatok vitamínov, minerálov a makronutrientov. Je to aj váš prípad?

Palivo organizmu

Niektorí ľudia, a to najmä tí, ktorí nešportujú a o svoj organizmus sa nijako výrazne fyzickou aktivitou nestarajú, spadajú do skupiny ľudí, ktorá berie jedlo ako odmenu, spôsob upokojenia sa, ba dokonca uspokojenia svojich potrieb. Je to však správne takto nazerať na jedlo? Pozrite sa na to takto. Keď máte auto, musíte do neho tankovať, aby vám naštartovalo. No musíte doň dať drahý benzín, v opačnom prípade by ste sa s autom nikde nedostali. Prečo teda do svojho tela dávate lacný „odpad“, ktorý vás brzdí a telu nedodáva nič prospešné?

Jedlo nie je odmena

Nie je sa čomu čudovať, keď percento ľudí s nadváhou rastie, ak sa stane jedlo vášňou a nie palivom. Naučte sa počúvať vaše telo a dávať mu to, čo naozaj potrebuje. Do toho, bohužiaľ, nespadajú vyprážané jedlá a ani krémové koláče. Neuveriteľnou výhodou stravovania sa tak, aby ste žili je to, že vaše telo okamžite spozná rozdiel. Bude si zo stravy brať tie potrebné zložky a organizmus začne fungovať omnoho lepšie. Nebudete mať pocit ťažoby, nafúknutia ani malátnosti.

A toto všetko dokážete urobiť vašimi rozhodnutiami, čo zjete. Prestaňte jedlo brať ako odmenu alebo náplasť na zlý deň. Neotvorte si čokoládu na nervy a zmrzlinu, keď nemáte práve dobrú náladu. Jedlo vám nepomôže a z dlhodobého hľadiska vám bude ešte priťažovať na váhe a pri pohľade do zrkadla zistíte, že všetky tieto „odmeny“ vám zostávajú na tele viditeľné. Jedno je vaše palivo, zdroj energie, tak sa podľa toho začnite stravovať.

Foto: pixabay.com