Prišla jeseň a ľudia sú akýsi pomalší a smutnejší. Zapríčiňujú to klesajúce teploty a stále prítomný nepríjemný dážď a hmly. V tomto období máte na výber, buď sa necháte strhnúť touto pochmúrnou atmosférou alebo sa jej postavíte na odpor. Jednou z možností je aj jóga. Tá nielen, že posilňuje telo, ale kladie dôraz na harmóniu vedomia i podvedomia človeka. Na Slovensku je jej príchod pozvoľný, avšak v krajinách Ázie je súčasťou kultúry celé stáročia. Neváhajte a odhaľte tajomstvo dlhovekosti, psychickej pohody a výbornej telesnej kondície.

Na výber máte z viacerých druhov. Ak ste úplným nováčikom a šport je pre vás nevyhnutným zlom, začnite s jógou pre začiatočníkov. Buďte trpezliví, určite sa to vyplatí. Tieto úvodné kurzy vám pomôžu získať flexibilitu, stabilitu a v neposlednom rade lepšiu náladu. Naučia vás správne dýchať a získate pocit, že pre svoje telo robíte niečo prospešné.

V prípade, že ste absolvovali kurz pre začiatočníkov alebo máte skrátka pocit, že ste fyzický zdatný, poobzerajte sa vo vašom okolí po kurzoch power jógy. Jednotlivé pozície (asány) sa cvičia v plynulých a opakujúcich sa intervaloch. Každý pohyb a cvik sa musí precítiť tak, ako to dovoľujú možnosti konkrétneho cvičiaceho. Ak sa jej budete venovať pravidelne a zmeníte stravovacie návyky, výsledky v podobe úbytku váhy, budú viditeľné do dvoch mesiacov intenzívneho cvičenia.

Špeciálnym druhom je hot jóga (horúca jóga). Cvičí sa v miestnosti vyhriatej na 38 – 42° C a za zvýšenej vlhkosti vzduchu. Akýkoľvek pohyb v takomto prostredí je náročnejší pre organizmus a to najmä pre ľudí s kardiovaskulárnymi ťažkosťami a pre deti. Okrem zvýšeného potenia, ktoré pomáha z tela odstrániť nadbytočnú vodu, sa zlepšuje krvný obeh, prečisťuje lymfatický systém, posilňujú sa svaly, zvyšuje sa kapacita pľúc a v neposlednom rade dochádza k posilneniu imunitného systému.

Aj u nás ponúkajú fitnes centrá rôzne druhy jógy a je len na vás, ktorú si vyberiete. Určite vám napadlo niekoľko otázok, ktoré sa cvičenia dotýkajú len okrajovo, ale predsa sú dôležité.

Aké oblečenie je vhodné ? Môžem jógu cvičiť, aj keď je moje telo stuhnuté a neohybné ? Koľkokrát do týždňa je potrebné cvičiť? Čo vziať so sebou na hodinu cvičenia ?

Oblečenie na cvičenie, by malo byť predovšetkým pohodlné, také aby vás pri pohybe neobmedzovalo. Najlepšou voľbou je bavlna, ktorá účinne zachytí pot. Obuv nie je potrebné riešiť, pretože sa cvičí naboso alebo len v ponožkách.

Ak ste sa doteraz športu dôsledne vyhýbali a máte obavu, či to vaše telo zvládne, zaostrite na hodiny pre začiatočníkov. Tam sa vám budú venovať kvalifikovaní inštruktori, ktorí nedopustia, aby sa vám pri dodržiavaní ich rád niečo nepríjemne prihodilo.

Odporúčaným intervalom návštev jóga centier je minimálne 3 krát do týždňa. Ak máte možnosť chodiť častejšie, určite ju využite.

Tak ako pri každej fyzickej námahe, tak aj pri jóge, je potrebné doplniť tekutiny. Preto si zo sebou zoberte aspoň 0,5 l vody. Veľmi vhodným pomocníkom bude aj uterák. V závislosti od zvyklosti konkrétneho športového centra, budete potrebovať aj podložku na cvičenie. Najlepšie bude, ak sa spýtate priamo u inštruktorky.

Na to, aby sme sa cítili krajší a zdravší, v mnohých prípadoch nepotrebujeme náročné kozmetické procedúry, ani predražené doplnky výživy. Stačí, ak prebudíme krásu v našich vnútrach, budeme v našich telách spokojní a príťažliví. Jedným z kľúčov, nech sa pre vás stane jóga.

Ilustračné foto na titulke: Pixmac.sk, steven sim – flickr

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!