Patríte aj vy k tým ženám, ktoré automaticky, keď ráno vstanú, zamieria do kuchyne k rýchlovarnej kanvici alebo kávovaru a už aj zohrievajú vodu, aby si mohli vychutnať rannú kávičku nalačno či ku ľahkým raňajkám? Spoznávate sa v opise? Väčšina z vás určite áno, pretože tento rituál robí pravidelne mnoho žien a pocit pokoja pri horúcej káve, aj keď čas neúprosne ukazuje, že je potrebné odísť do práce, je nenahraditeľný.

Nie je tajomstvom, že káva dokáže rýchlo a na pomerne dlhý čas naštartovať alebo i prebudiť telo, ktoré je vyčerpané, alebo jednoducho z určitých dôvodov nie je schopné fungovať bez podpory. Práve káva je z takýchto „životabudičov“ najrozšírenejšia a veľmi obľúbená. Avšak, veľmi silné kávy nie sú zase až tak veľmi odporúčané, a preto si radšej do nej nalejte nízkotučné mlieko, ak si nechcete pridávať zbytočné kalórie smotanou či kockami cukru. Veď sladká káva už ani nie je poriadna káva!

Odkiaľ sa vzala?

História kávy a jej prvotná distribúcia sa spája s Etiópiou, kde po prvý raz začali rásť kávovníky. Ľudia veľmi rýchlo pochopili, že vývar z kávovníka dodáva telu silu, poriadne „rozprúdi krv,“ nabudí energiu a spánok prinajmenšom oddiali. Postupne sa káva rozširovala do celého sveta, no až Arabi dokázali výrobu tak zväčšiť a v konečnom dôsledku proces aj ustrážiť, že v dnešnej dobe sú práve krajiny afriky najväčšími distribútormi kávy do celého šíreho sveta.

V našich zemepisných šírkach a dĺžkach je to skôr jav nezvyčajný, no zväčša medzi mladými dievčatami sa už objavuje trend „take away“ kávy. Tento zvyk je rozšírený hlavne v Amerike, no postupne sa čoraz viac rozširuje smerom z Británie na východ. Niektorí si kávu nosia už so sebou z domu, ak nemajú ráno čas na harmonické vypitie kávy, ale sú aj takí, ktorí si kávu kúpia po ceste. Taká káva do firmy alebo školy, v ktorej strávite už načatý deň, vás naštartuje k lepším výsledkom!

Je mnoho miest, ktoré ponúkajú rýchle kávy so sebou, no pravdaže, ten kto okúsil už niekedy kávu z celosvetového reťazca Starbucks, sa ťažko vyrovnáva so slabými náhradami káv zo slovenských kaviarní, ale nateraz sa musíte uspokojiť s tým, čo je v ponuke. Určite sa aj vy raz dočkáte, že táto originálna kaviareň s ponukou káv ako pre kráľov, bude často vašim cieľom cesty.

Mám svoj, ďakujem

S postupne rozširujúcim sa trendom káv, ktoré si berú ľudia so sebou, prichádza aj problém papierových pohárov. Ak si len uvedomíte, že približne jednu kávu denne si kúpite a po dopití pohár vyhodíte, zistíte, že ekologické zmýšľanie tu akosi chýba. Ako by ste však mohli tento „problém“ vyriešiť alebo aspoň vy mu nepridávať na vážnosti?

Presne pre tento prípad sú tu štýlové šálky! Neverili by ste, ako sa nimi šetrí odpad, keďže ich budete používať opakovane a nevyhadzovať po každom použití. Navyše s nimi môžete vyzerať ako americká hviezda. Na výber je nespočetné mnoho druhov, veľkostí, farieb, vzorov. Stačí si len nájsť ten svoj a kvalitnú kávu v kaviarni si vypýtať urobiť do vášho pohára a následne ju už len vychutnávať. Tento typ pohárov môžete považovať aj za typ na originálne darčeky a v spojení s balením kvalitnej kávy urobíte radosť kávičkárovi tak, ako žiadny iný darček.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor: Rob Nguyen