Zdravie

Kde sa vzala Crohnova choroba?

Pýtate sa, čo to je Crohnova choroba? Crohnova choroba sa zaraďuje do kategórie chronických zápalových ochorení tráviaceho traktu. S pokojom ju môžeme zaradiť medzi civilizačné ochorenia, pretože sa čoraz častejšie zapisuje do zdravotných záznamov pacientov na celom svete a svojimi prejavmi dokáže pekne strpčovať život. Postihuje rovnako mužov aj ženy medzi vekom 20 až 35 rokov. Podľa najnovších informácií ochorenie napáda len určité časti tráviaceho traktu (teda od úst až po konečník, pričom napadnutie ústnej dutiny je skôr ojedinelou výnimkou). Pre upresnenie je potrebné dodať, že choroba nikdy nepostihne komplexne celý jeden orgán (napríklad len tenké črevo), vždy to je len určitá jeho časť. Najčastejšie sa choroba objavuje na tenkom a hrubom čreve, no a samozrejme konečníku. Čo sa týka tenkého čreva veľmi často postihuje jeho poslednú časť nazývanú ileum. Na stenách čreva vznikajú vriedky a postupne môže dôjsť k zhrubnutiu črevných stien. Jednoducho povedané, črevá sú poznačené viacerými poškodeniami. Keďže ide o chronické ochorenie, choroba má svoje pokojné štádia a naopak obdobia, keď sa prejavuje veľmi intenzívne. Zaujímavosťou je, že prvýkrát bola táto choroba ako diagnóza spomenutá v roku 1923.

Ako choroba vzniká, je tak trochu stále záhadou. Podstatnú rolu zohráva genetika. Podstatný vplyv na vznik ochorenia má nesprávna životospráva, fajčenie, rôzne alergie či baktérie. Ohrození sú ľudia s nízkym príjmom vlákniny a vysokou spotrebou cukru.

Aké sú hlavné príznaky? Často sa stáva, že Crohnova choroba je zamieňaná za zápal slepého čreva. Crohnova choroba je typická nepriechodnosťou čriev, bolesťou v pravej časti podbruška, hnačkou, trhlinami na konečníku a zvýšenou teplotou. V súvislosti s touto chorobou pacienti udávajú aj bolesti kĺbov a zväčšenie lymfatických uzlín. Signálom ochorenia môže byť nedostatok železa a úbytok hmotnosti či celková slabosť.

Crohnova choroba patrí do rúk odborníka, ktorý dokáže stanoviť presnú diagnózu. Jedine lekár dokáže zistiť rozsah a zároveň najefektívnejší spôsob liečby. Choroba sa diagnostikuje prostredníctvom endoskopického vyšetrenia. Pred samotným vyšetrením koloskopiou je nutné podrobiť sa „vyčisteniu“ čriev. V ambulancii lekár pomocou špeciálneho zariadenia preskúma časti tenkého čreva, prípadne odoberie vzorky, ktoré putujú na expertízu. Zlou správou je, že toto ochorenie nie je možné úplne vyliečiť. Dnešné medicínske postupy však pomáhajú prejavy tohto ochorenia redukovať a tak pacient môže žiť plnohodnotný život. Prvou možnosťou je liečba pomocou liekov s protizápalových účinkom a antibiotikami. Úspech zaznamenáva aj liečba liekmi na báze steroidov a imunomodulátorov. V mnohých prípadoch sa pacienti nevyhnú chirurgickému zákroku. Avšak novinkou je takzvaná biologická liečba. Prostredníctvom tejto liečby sa pacientom podávajú infúzie, ktoré vplývajú na aktivitu imunitných buniek takým spôsobom, že ju znižujú. Keďže ide o chorobu tráviaceho traktu, neodmysliteľnou súčasťou liečby je diéta.

Ako sa stravovať pri Crohnovej chorobe? Predovšetkým treba odlišovať štádia remisie a akútneho vzplanutia choroby a na základe toho aplikovať vhodnú diétu. V pokojnom období, keď sa choroba takmer neprejavuje stačí dodržiavať zásady správnej životosprávy. Treba však dávať pozor na niektoré druhy potravín. Ide najmä o príliš tučné, mastné a kyslé jedlá. Nevyhnutný je dostatočný pitný režim a dopĺňanie vitamínov. Hlavná zásada znie: „Treba sa vyhýbať dráždivým jedlám“. V období prepuknutia aktívneho štádia sa podáva špeciálna diéta a pacient postupne prechádza na normálnu stravu.